Jaki stół do jadalni wybrać?

Stół do jadalni – jaki wybrać?

Planujesz umeblowanie swojej jadalni i zastanawiasz się, jaki stół będzie najbardziej odpowiednim wyborem do tego rodzaju pomieszczenia? W tym wypadku masz dość szerokie pole manewru. Przede wszystkim możesz wybierać pomiędzy stołami o różnorodnych kształtach, a także stołami wykonanymi z różnych materiałów. 

Stół do jadalni – okrągły czy prostokątny?

Pośród wielu różnorodnych stołów do jadalni najbardziej popularne są stoły okrągłe i prostokątne. Wybór jednego z tych dwóch rodzajów stołów będzie uzależniony przede wszystkim od wielkości naszej jadalni, a także od zakresu, w jakim będziemy go wykorzystywać. Albowiem warto pamiętać, że stół w jadalni to nie tylko do spożywania posiłków, ale czasami również będzie nam służył do pracy, a także do organizowania rodzinnych spotkań. Na stół okrągłe możemy się zdecydować wówczas, kiedy dysponujemy jadalnią o dość dużej powierzchni. Wiąże się to z tym, że stołu okrągłego w żaden sposób nie można przystawić ani do ściany, ani też do narożnika. Stół okrągły musi być ustawiony w centralnej części jadalni, z zachowaniem odpowiedniej przestrzeni pomiędzy nim a ścianami. Tak aby można było wygodnie serwować potrawy, przemieszczać się, a także wygodnie do  niego zasiąść.

Zdecydowanie większe możliwości ustawienia daje nam stół prostokątny. Ten rodzaj stołu warto stosować w jadalniach o dość niewielkim metrażu. Wówczas możemy taki stół dostawić właśnie do ściany, lub też ustawić go w narożniku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby stół prostokątny był umiejscowiony w centralnej części jadalni. Niemniej jednak również w tym wypadku musi oczywiście być zachowana odpowiednia przestrzeń między stołem a ścianą.

Dlaczego stół drewniany jest najlepszym wyborem?

Kolejną kwestią, którą musimy uwzględnić podczas dokonywania wyboru odpowiedniego stołu do jadalni, jest materiał z jakiego wykonany będzie jego blat. W tym wypadku również mamy spore możliwości wyboru, albowiem możemy zdecydować się na stół drewniany, szklany, czy też wykonany z płyty laminowanej. Nie roztrząsając w tym miejscu zalet i wad wszystkich tych rodzajów stołów, stoimy na stanowisku, że zdecydowanie najlepszym wyborem jest stół drewniany Dlaczego warto zdecydować się na ten rodzaj stołu? Przede wszystkim drewno jest materiałem niezwykle trwałym I choć trzeba przeznaczyć sporo czasu na utrzymanie blatu takiego stołu w dobrej kondycji i czystości, to jednak będzie on  nam służył wiele lat. Poza tym drewno jest niezwykle estetyczne i pasuje niemal do każdego rodzaju wnętrz.