poszukiwanie pracy

Sposoby na skuteczne szukanie pracy

Do poszukiwania wymarzonej pracy dobrze jest się odpowiednio przygotować. Warto też poznać realnie skuteczne sposoby, które pozwolą z dużym prawdopodobieństwem zyskać zatrudnienie na interesującym nas stanowisku. Jakie więc sposoby mogą sprawdzić się w takim przypadku? Podpowiadamy.

Odpowiednie nastawienie to podstawa

Wiele osób poszukujących pracy podchodzi do tej kwestii w sposób roszczeniowy. Posiadając duże doświadczenie i odpowiednie umiejętności czują, że nadają się na dane stanowisko najbardziej pozostali kandydaci. Osoba odpowiadająca za rekrutację bez trudu zauważy takie nastawienie i nawet w sytuacji w której dana osoba posiada bardzo sprzyjające kwalifikacje to nie znaczy, że taką pracę ma jak na zawołanie. Oczywiście pewność siebie na takim spotkaniu jest odbierana pozytywnie, ale należy uważnie słuchać, aby poznać oczekiwania pracodawcy i być gotowym do tego, aby się dostosować. Może to być związane na przykład z koniecznością przejścia odpowiednich szkoleń.

Sprecyzowanie własnych celów

Zanim zaczniemy wysyłać CV masowo do wszystkich firm, warto przez chwilę zastanowić się nad własną ścieżką kariery. Stanowisko pracy powinno odpowiadać naszym oczekiwaniom pod względem zarobków, atmosfery, umiejętności oraz kwalifikacji. Należy za każdym razem brać pod uwagę wszystkie te czynniki, aby uniknąć sytuacji w której znajdziemy pracę w firmie w której nie będziemy w stanie rozwijać się w konkretnym kierunku. Oczywiście w przypadku pracy sezonowej lub tymczasowej nie trzeba aż tak drobiazgowo rozpatrywać tych elementów, ale przez ten czas zaplanować kolejne kroki, które przybliżą nas do wymarzonego stanowiska – na przykład szkolenia lub kursy.

Gdzie szukać pracy?

Najlepszym miejscem, w którym można każdego dnia znaleźć szeroką gamę ogłoszeń od pracodawców, jest internet. Jest multum serwisów, od ogólnopolskich portali ogłoszeniowych, aż po specjalistyczne witryny skierowane do specjalistów w wybranej branży.

W poszukiwaniu ofert od pracodawców z najbliższej okolicy warto sięgnąć po codzienną prasę oraz branżowe czasopisma. Wiele małych firm nie przywiązuje wagi do tego, aby ogłaszać się w internecie. Jest to więc jedyna szansa, aby znaleźć ogłoszenia rekrutacyjne na stanowiska zwłaszcza w firmach o zasięgu lokalnym.

Urzędy pracy to miejsce do którego warto się udać, szczególnie jeśli nie posiadamy wystarczającego doświadczenia na konkretne stanowisko lub potrzebujemy dodatkowych szkoleń. Niezaprzeczalną zaletą jest także to, że można bezpłatnie uzyskać doradztwo w kwestiach zawodowych.

Nieco staromodnym sposobem, który ponownie zyskuje na popularności, jest osobiste uzyskiwanie kontaktu z różnymi firmami. Polega to w głównej mierze na osobistym pojawieniu się w progach wybranego przedsiębiorstwa z własnym CV i listem motywacyjnym, nawet jeśli taka placówka nie prowadzi aktualnie rekrutacji. Jest to dość ryzykowny krok, ale może okazać się bardzo skuteczny, szczególnie jeśli jesteśmy pewni naszych kwalifikacji oraz umiejętności. Jest to także ciekawy pomysł w sytuacji w której przesyłanie CV tradycyjnymi sposobami nie przyniosło absolutnie żadnych rezultatów.

Aby poznać szczegóły tego jak wygląda szukanie zatrudnienia na gdańskim rynku pracy warto zobaczyć na artykuł pod adresem https://pulsgdanska.pl/artykul/gdzie-szukac-wymarzonej/1232386.