panele winylowe

Czym są panele winylowe?

Panele winylowe to zwykłe panele podłogowe, które są wykonane z kilku warstw winylu. Są wielkości normalnych paneli podłogowych, co imituję szerokość drewnianej deski. Kładzie się je tak samo, jak zwykłe panele, czyli osobno na posadzkę. Dodatkowo mają niedużą grubość – od 3 do 7 milimetrów. System produkcji paneli winylowych jest już tak rozwinięty, że można powiedzieć o nich jako o produkcie idealnym.

Gdzie nadadzą się panele winylowe?

Odpowiedź brzmi – praktycznie wszędzie. Imituje drewno nie tylko w wyglądzie, ale także w odczuciu pod stopami. Zapewniają także wodoodporność, oraz dźwiękochłonność, dzięki swoim gumowym właściwością. Posiadają także zewnętrzną warstwę ochronną, która jest plamoodporna i zapobiega ścieraniu się paneli.

Panele winylowe są dostępne w dwóch rodzajach. Pierwszymi z nich są te samoprzylepne, dlatego jeśli szukasz paneli do szybkiego i łatwego montażu, to są zdecydowanie dla ciebie. Ich dodatkowa zaletą jest to, że można je położyć na poprzedniej warstwie podłogi. Drugim rodzajem są panele montowane za pomocą systemu click. Panele wówczas nie są przymocowane do podłoża.

Do położenia winylowych paneli podłogowych podłoże nie musi być idealnie proste, ale dobrze by było, gdyby nie posiadało pęknięć i było gładkie. Ich kolejną zaletą jest to, że możemy je montować na starych podłogach, na przykład drewnianych deskach, czy płytkach ceramicznych. Nie wydają także odgłosów szumienia i stukania, co ma niestety miejsce w przypadku zwykłych paneli laminowanych. Dzięki temu znacznie poprawia się akustyka pomieszczenia. Mogą być również stosowane w miejscach z ogrzewaniem podłogowym. Ich powierzchnia nie przyciąga kurzy, dzięki temu, że są antystatyczne, co zdecydowanie wpływa na czystość. Dodatkowo podlegają recyklingowi.

Dostępność paneli winylowych

Panele winylowe pod względem ceny są czymś pośrednim między zwykłymi deskami podłogowymi, a panelami. Winylowe panele świetnie się spiszą nie tylko w kuchni, czy jadalni, ale nawet i w łazience. Należy jednak wówczas dokładnie dopytać sprzedawcy, czy dane panele winylowe nadadzą się do łazienki.