czy kupic zmywarke do domu

Zmywarka – czy warto kupić ją do domu?

Zmywanie – jedna z podstawowych czynności domowych, która nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Niekiedy hasło „Ty dzisiaj zmywasz”, brzmi dla niektórych członków rodziny co najmniej jak wyrok sądowy. Nic więc dziwnego, że ludzie tak chętnie przyglądają się zmywarkom. W dobie rosnących inflacji, podwyżek za energię elektryczną i wodę, warto jednak znaleźć odpowiedź na pytanie – czy zmywarka jest oszczędna?

O czym nie można zapomnieć?

Zanim jednak zostanie udzielona odpowiedź na takie pytanie, warto wymienić kilka innych rzeczy, które mogą mieć wpływ na całokształt podsumowania kosztów. Mowa tutaj o:

  • podliczeniu czasu, który spędza się na ręcznym myciu,
  • zużyciu prądu, który wymagany jest, żeby zmywarka mogła chodzić i niekiedy zapalenie światła, potrzebnego do umycia naczyń, jeżeli robi się to wieczorem,
  • zużyciu wody podczas zmywania ręcznego i podczas wykonywania pracy przez zmywarkę,
  • naprawach zmywarki, jeżeli z urządzeniem będzie się działo coś niedobrego,
  • kosztach powiązanych z zakupem detergentów do jednego i drugiego mycia.

Przy tym wszystkim warto wziąć pod uwagę także zakup samej zmywarki. Nie jest on niski i często związany jest z podjęciem rat. Przy tym wszystkim warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy sam koszt zakupu zmywarki będzie w stanie się zwrócić.

O wodzie podczas zmywania słów kilka

To jedna z najważniejszych kwestii, którą trzeba rozważyć. Kiedy zużywa się więcej wody? Teoretycznie można by powiedzieć, że podczas zmywania ręcznego. Szacuje się, że na umycie porządnie brudnej partii naczyń zużywa się ok. 80 l wody. W zmywarce jest tego ok. 25 l wody – w zależności od tego, z którym dokładnie modelem urządzenia ma się do czynienia. W przypadku większych zmywarek, ilość wody będzie automatycznie wzrastać. Aczkolwiek, nie jest ona nigdy w stanie dorównać ilości wody zużywanej podczas mycia ręcznego.

Ważną kwestią jest zużycie wody zimnej oraz ciepłej. Bez tego nie ma nawet szans na to, aby umyć porządnie naczynia. Przy zmywaniu ręcznym koniecznością jest pobranie ciepłej wody z sieci, która musi zostać przez nią podgrzana. Wiesz Czy zmywarka jest oszczędna? NIE? To przeczytaj wpis https://ekohub.pl/czy-zmywarka-jest-oszczedna. Zmywarka to na tyle inteligentne urządzenie, że jest ona w stanie samodzielnie podgrzać sobie wodę, bez konieczności pobierania jej z sieci. Wniosek? Koszt użycia zmywarki automatycznie spada, ponieważ ciepła woda z sieci jest droższa.

Oszczędność czasu

Na zmywarkę warto spojrzeć jako na urządzenie, które pomaga oszczędzić czas, który można przeznaczyć na inne czynności, jak chociażby na odpoczynek. Przecież ma się go tak mało. Zamiast stać przy zlewie i myć kolejną porcję talerzy, szklanek, kubków, sztućców i innych akcesoriów, można pozwolić sobie na nic nie robienie. Ewentualnie też na wykonanie innych, pilnych czynności, które czekają w kolejce. Przy zmywaniu ręcznym nie będzie takiej możliwości. Co więcej, w domu pełnym różnych osób (małżonkowie, dzieci, starsze pokolenie, itd.) czasem będzie ciężko znaleźć osobę, która będzie chciała podjąć się jakże tego trudnego zadania, jak zmywanie naczyń.

Zmywarkę można zaliczyć do oszczędnych urządzeń – o ile każda osoba takiego urządzenia będzie używać z głową. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego (w szczególności w małych kuchniach), czy każdy znajdzie miejsce na jej ustawienie. No cóż, jest to sprzęt, który posiada gabaryty całkiem sporej wielkości i na małych powierzchniach jej ustawienie nie zawsze będzie możliwe. Aczkolwiek, dla chcącego nic trudnego.