lazienka

Gładź do łazienki. Czy to na pewno dobre i praktyczne rozwiązanie?

Aranżacja łazienki nie jest łatwym zadaniem. To pomieszczenie specyficzne, którego komfortowe użytkowanie wymaga przede wszystkim zastosowania dobrej jakości materiałów, rozwiązań instalacyjnych, dekoracji. Chcąc cieszyć się maksymalną estetyką ścian, powinniśmy wybrać takie materiały, które przede wszystkim są odporne na kondensację pary wodnej oraz wilgoć. Czy wykończenie ścian gładzią gipsową jest dobrym rozwiązaniem? Jeżeli tak, na jaką gładź postawić?

Planując aranżację łazienki, powinniśmy brać pod uwagę różnego rodzaju rozwiązania, które przede wszystkim sprawią, że to wnętrze będzie zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, proste w utrzymaniu czystości.

Wchodząc do łazienki, nie sposób nie zwrócić uwagi na to, jak wygląda aranżacja ścian. W dużej większości łazienek są one wykończone płytkami do samego sufitu. Zdarzają się także łazienki, gdzie na części ścian zastosowany jest klinkier, płytki ręcznie formowane, kamienie dekoracyjne, beton architektoniczny. Jeżeli jednak interesują nas proste, klasyczne i sprawdzone rozwiązania, warto postawić na gładź gipsową. Jaką wybrać, aby spełniła oczekiwania?

Gładź w łazienkach – niezwykle popularne rozwiązanie

Inwestorzy chętnie wykorzystują w łazienkach gładź, głównie ze względu na jej niską cenę, łatwość aplikacji, krótszy czas aranżacji (w porównaniu np. z układaniem płytek), a także bardzo dobry efekt końcowy. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że dobrze wykonana gładź zapewni równość ścian oraz ich estetykę. Na tak przygotowaną powierzchnię można bez problemu aplikować farby przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych, następnie całość powłoki zabezpieczyć dokładnie lakierem. Dzięki temu usuwanie plam będzie łatwe.

Jaka gładź?

Przede wszystkim warto podstawić na gładź wapienną. Producenci oferują takie rozwiązania. Jak sama nazwa wskazuje, taka gładź zawiera składniki, które tworzą ją bardziej odporną na wilgoć i kondensację pary wodnej. Odpowiednio dobrana gładź:

– będzie łatwa w urobieniu oraz aplikacji,
– będzie się charakteryzować odpornością na skurcz i pękanie,
– będzie mogła być stosowana na gładź wapienną oraz gipsową, na płyty gk,
– będzie się charakteryzowała długim czasem obróbki,
– zdecydowanie zmniejszy ryzyko powstania pleśni i grzybów,
– zapobiegnie rozprzestrzenianiu się na powierzchni ścian i sufitów mikoorganizmów.

Jednocześnie warto wspomnieć o tym, że zastosowanie lekkiej gładzi sprawi, że powierzchnia będzie równa i gładka, a tym samym łatwa w czyszczeniu.