Zakucia do węży hydraulicznych są niezwykle ważnym elementem konstrukcyjnym. Pozwalają wzmocnić końcówkę przewodu, która ma wpływ na szczelność zawartych w niej płynów. Do czego służą i czym są zakucia do przewodów hydraulicznych?
Czym są zakucia do węży hydraulicznych?
Zakucia do węży są wykonywane z metalu. Ich celem jest wzmocnienie końcówki węża, co przyczynia się do większej stabilności ciśnienia, jakie znajduje się w przewodach.
Odpowiednie zakucie węży pozwala na prawidłowy przepływ płynów, a także zabezpiecza przewody przed przeciekaniem. Do zakuwania węży często wykorzystuje się zaciskarki. Są to maszyny, które potrafią złączyć przewód oraz tulejkę zaciskową.
Wąż hydrauliczny – do czego służy?
Armaturę taką jak wąż hydrauliczny stosuje się do przelewania różnego rodzaju substancji, które następnie wykorzystuje się do rozruchu maszyn. Produkcja przewodów hydraulicznych wymaga odpowiedniej precyzji, a także doświadczenia ekspertów. To dlatego, że wąż hydrauliczny musi wytrzymywać duże ciśnienie, być szczelny, a także odpornym na zniszczenia.
Częstymi dziedzinami, w jakich wąż hydrauliczny najczęściej jest używany to między innymi przemysł oraz motoryzacja. Dzięki zastosowaniu węży hydraulicznych nie odczuwa się drgań, które występują podczas pracy na hali produkcyjnej. Zwiększają one także bezpieczeństwo i sprawiają, że płyny w przewodzie są szczelnie zabezpieczone.
Czym się różnią zakucia do węży hydraulicznych?
Najczęściej występują dwa rodzaje zakuć do węży hydraulicznych. Są to zakucia z gwintami metrycznymi oraz calowymi. Pierwszy rodzaj zakucia składa się z 24-stopniowego stożka oraz z końcówki męskiej, a także żeńskiej. Są one dostępne w wersji ciężkiej lub lekkiej.
Natomiast gwinty calowe, które potocznie są nazywane brytyjskimi, są zwykle równoległe, ale również zdarza się, że występują w wersji stożkowej. Obecnie na rynku jest dostępnych także wiele innych zakuć do węży jak np.: końcówki z uszczelnieniem płaskim, zakucie flanszowe oraz końcówki z odwrotnym stożkiem.