faktura uproszczona

Co warto wiedzieć o fakturze uproszczonej?

Faktura to podstawowy dokument, który służy do poświadczenia transakcji sprzedaży usług i towarów. Wciąż najczęściej przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą wykorzystywana jest faktura VAT. Jednak od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się też faktury w formie paragonu, a więc uproszczone, ponieważ stanowią duże ułatwienie zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów. Co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest faktura uproszczona?

Faktura uproszczona jest dokumentem poświadczającym sprzedaż, który nie musi zawierać wszystkich tych danych, jakie znajdują się w standardowej fakturze VAT. Jej wystawianie jest obwarowane jednak pewnymi ograniczeniami. Dotyczą one głównie kwoty do zapłaty, która w przypadku tego dokumentu nie może być wyższa niż 450 zł lub 100 €.

Na takiej fakturze znajdują się jedynie najważniejsze dane, a więc data jej wystawienia, numer porządkowy, NIP nabywcy i odbiorcy, nazwa towaru lub usługi. Dodatkowo dokument ten zawiera kwotę udzielonych upustów i należność ogółem. W sytuacji, kiedy data wykonania usługi lub zakończenia dostawy towarów jest inna niż termin wystawienia faktury, wówczas również powinna być ona uwzględniona w tym dokumencie.

Gdzie jest numer faktury na paragonie?

Niektórym osobom księgowanie faktury uproszczonej sprawia pewne trudności i zastanawiają się, gdzie jest numer faktury na paragonie? Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów w przypadku faktur uproszczonych, a więc wystawianych jako paragon, które zawierają jedynie NIP nabywcy, numerem faktury jest numer paragonu fiskalnego. Dane takie powinny znajdować się poniżej łącznej wartości sprzedaży, a powyżej numeru kasy i oznaczenia kasjera. W praktyce oznacza to, że numer paragonu, a więc również faktury uproszczonej zazwyczaj znajduje się w tym samym miejscu.

Kiedy można wystawić fakturę uproszczoną?

Faktura uproszczona ma wiele zalet i dlatego chętnie korzystają z niej zarówno sprzedawcy, jak i kupujący. Dokument taki może wystawić każdy podatnik, niezależnie od tego, czy jest płatnikiem VAT, czy też jest z niego zwolniony. Najważniejszym kryterium wówczas jak kwota sprzedaży, która nie może przekroczyć 450 zł lub 100 €.

W niektórych przypadkach jednak nie możemy wystawić faktury uproszczonej. Dotyczy to na przykład sprzedaży wysyłkowej, niezależnie od tego, czy jest ona realizowana na terenie kraju, czy za granicę. Dodatkowo nie istnieją zapisy, które obligowałyby przedsiębiorców w jakiejkolwiek sytuacji do wystawienia faktury uproszczonej zamiast VAT.