okno nowoczesne

Nowoczesne okna – na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

Nowoczesne okna kojarzą się zazwyczaj z plastikowymi ramami. Rzeczywiście, współcześnie w większości budynków właśnie ten materiał jest najpopularniejszy. Lekkie, łatwe do wyczyszczenia ramy cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybór nie ogranicza się jednak tylko do nich. Co jeszcze trzeba wiedzieć przed zakupem okien?

Z jakich materiałów wykonuje się okna?

By okna zapewniały ciepło i bezpieczeństwo, potrzebny jest nie tylko solidny materiał, ale i doświadczona ekipa montażowa. Osoby z Mazowsza zainteresować mogą dostępne okna w Płocku. Oprócz ich sprzedaży i instalacji firma STALREM oferuje także drzwi antywłamaniowe w Płocku.

Alternatywą dla plastiku są ramy wykonane z aluminium. Tak jak tworzywo sztuczne, metal ten cechuje lekkość. Jego przewagi nad sztucznym tworzywem to wyższa odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Takie ramy lepiej radzą sobie z silnymi podmuchami wiatru.

W ostatnich latach do łask wracają okna drewniane. W połączeniu z nowoczesną technologią produkcji szyb zapewniają równie dobrą izolację termiczną, jak plastikowe i aluminiowe odpowiedniki.

Jakie szyby powinny mieć okna?

Precyzyjne spasowanie ram okiennych, choć kluczowe, samo w sobie nie zapewni ciepła w mieszkaniu. Równie istotna jest liczba szyb. Najlepsze modele to te, które złożone są z trzech tafli szkła.

Co ważne, przestrzeń między nimi powinna wynosić od 10 do 16 mm. W szerszych komorach możliwe byłby ruch powietrza. Przez to okna gorzej chroniłyby przed chłodem z zewnątrz. Właściwa wartość współczynnika ciepła dla okien to mniej niż 1 W/m².

Które okna najlepiej zabezpieczą przed włamaniem?

Bezpieczeństwo okien określa się przy pomocy tych samych klas oporu (ang. resistance class, RC), co drzwi. Najgorzej przed włamaniem chronią produkty z kategorii RC1 i RC2. Do ich sforsowania wystarczą proste narzędzia.

Lepszym wyborem są więc okna sklasyfikowane jako RC3. By je otworzyć, potrzeba już bardziej skomplikowanych przyrządów, takich jak wiertarka. Kolejne klasy to RC4, RC5 i RC6. Najlepszą ochronę zapewniają właśnie te ostatnie.