temperatura ciala zdrowego psa

Jak zadbać o szybki powrót do zdrowia psa – mierzenie temperatury i podawanie leków

Starając się o szybki powrót do zdrowia psa, trzeba zadbać o to, aby nie wpływać negatywnie na jego samopoczucie. Nie powinno się okazywać zdenerwowania i stresu, ponieważ ten nastrój może się udzielić. W trudnych chwilach pies potrzebuje wsparcia i ciepłych uczuć. Podczas zabiegów nie warto tracić wesołego tonu. Przydadzą się także smakołyki, a nawet ktoś do pomocy podczas mierzenia temperatury, podawania tabletek lub opatrywania rany.

Mierzenie temperatury

Pomiar temperatury w odbycie wymaga pomocy drugiej osoby. Ułatwisz sobie zadanie, jeśli poprosisz, aby ktoś zaufany przytrzymał w tym czasie psu łeb. Postępowanie różni się w zależności od wielkości zwierzaka. Jeżeli twój pies należy do dużych ras, kucnij z tyłu, włóż swoje kolano pod brzuch pupila. Zyskasz w ten sposób kontrolę nad tylną częścią ciała. Zakładamy, że stan zdrowia psa jest na tyle stabilny, że psiak stoi o własnych siłach.

Przygotuj wcześniej termometr, wazelinę, ręczniki papierowe i zegarek do odmierzenia potrzebnego czasu. Po dwóch minutach można już odczytać, czy pies gorączkuje, czy wszystko jest w porządku. Dla przypomnienia – temperatura ciała zdrowego psa waha się pomiędzy 38-39° C.

dbanie o zdrowie psa

Jak podawać lekarstwa i szybko cieszyć się zdrowiem psa?

Tabletki, maści, lekarstwa w płynie – jak podać skutecznie medykamenty psu, by szybko wyzdrowiał i wrócił do świetnej kondycji? Infekcje oczu zdarzają się dość często, zwłaszcza w porach przejściowych. Zacznijmy więc od maści i kropli do oczu.

Lekarstwa do oczu podawaj, trzymając psa między swoimi nogami. Odciągnij lekko jego głowę do tyłu, podnieś powiekę i na białko oka nałóż maść lub wprowadź płyn kroplomierzem. Podawanie lekarstwa do ucha przebiega w podobnej pozycji. Delikatnie odchyl ucho, wprowadź do środka buteleczkę lub tubkę, wyciśnij odpowiednią dawkę, a następnie wmasuj preparat w ucho, aż usłyszysz charakterystyczny dźwięk zasysania.

Tabletki i środki w płynie do połknięcia

Podawanie tabletek i medykamentów w płynie do pyska zwierzaka może być bardzo łatwe. Dzięki doświadczeniu innych opiekunów oraz praktycznym radom weterynarzy zadbasz o zdrowie psa i poradzisz sobie w tej sytuacji. Większość czworonożnych łasuchów zje tabletkę zakamuflowaną w maśle orzechowym. Inny sposób to zwodzenia psa na smakołyki i przemycenie tabletki wśród psich cukierków.

Jeżeli pies przejrzy sztuczki ze smakołykami i masłem orzechowym, nie pozostaje nic innego, jak zastosować przymus. Złap go za głowę, włóż palec wskazujący do pyska za kłami i dotknij podniebienia. Pies automatycznie otworzy pysk, wtedy włóż głęboko tabletkę i zaciśnij mu szczęki. Z lekarstwami w płynie postępujemy podobnie, ale jest większe ryzyko rozlania się cieczy na podłogę. Warto więc wykorzystać coś, co pies uwielbia jeść, aby skutecznie podać specyfik przywracający psa do zdrowia. Więcej o sposobach, jak pielęgnować i troszczyć się o zdrowie psa przeczytasz w na naszej stronie.