Urządzamy garaż — top 5 najważniejszych kwestii, które musimy wziąć pod uwagę

Urządzanie garażu to spore wyzwanie. Każdy inwestor chciałby, żeby był on nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny. Z tego powodu podczas jego aranżacji trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii, takich jak m.in. metraż pomieszczenia, bezpieczeństwo drzwi garażowych, odpowiednio dobrane oświetlenie czy miejsce do przechowywania sprzętu. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas projektowania takiej przestrzeni? Podpowiadamy.

Wymiary garażu

Już na etapie projektowania garażu jednym z najważniejszych czynników jest metraż tego pomieszczenia. Od niego często zależy komfort użytkowania takiej przestrzeni. Dlatego warto zastanowić się, czy garaż ma służyć do parkowania jednego, czy dwóch samochodów. W pierwszym przypadku będziemy potrzebować szerokości co najmniej 3,1 m, zaś w drugim minimum 5,6 m.

Dodatkowo warto zastanowić się, czy chcemy zagospodarować w nim miejsce do przechowywania różnego rodzaju akcesoriów i narzędzi. Nawet niewielki metraż odpowiednio zaaranżowany może umożliwić nam dobre wykorzystanie takiej przestrzeni. Warto również zwrócić uwagę na drzwi garażowe — ich niewłaściwy dobór może wykluczyć z użytku kilka metrów takiego wnętrza.

Drzwi garażowe

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju bram garażowych. Wśród nich można wymienić modele uchylne, które obecnie są jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Stosowane są zarówno na posesjach prywatnych jak i firmowych. Mogą być wykorzystywane jednak jedynie wtedy, kiedy posiadamy odpowiednio długi podjazd ze względu na to, że ich dolna część w trakcie otwierania wysuwa się na zewnątrz. Jest to jednak bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na szybkie i bezpieczne otwieranie garażu.

Kolejnym rodzajem drzwi garażowych są modele rolowane. Szczególnie często wybierane są przez inwestorów, którzy dysponują ograniczoną przestrzenią. Jest to system, który przypomina działanie domowych rolet okiennych. Jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które można wykorzystać urządzając praktycznie każdy garaż, również o nietypowym kształcie. Bramy rolowane szczególnie często wybierane są przez właścicieli niewielkich przestrzeni garażowych, ponieważ mogą oni ustawić regały nawet blisko mechanizmu drzwi bez obawy, że podczas ich otwierania lub zamykania przedmioty zostaną zniszczone, lub zrzucone.

Do popularnych drzwi garażowych zalicza się również modele segmentowe. Najczęściej sprzedawane są one wraz z własną automatyką, dlatego jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Jednak w tym przypadku należy wygospodarować sporą przestrzeń użytkową zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz garażu.

Oświetlenie

Urządzając garaż, nie można zapomnieć o jego odpowiednim oświetleniu. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach, w których nie ma okien. Jeżeli wnętrze to służy nam jedynie do parkowania samochodu, wówczas możemy postawić na podstawowe oświetlenie. Warto jednak wybrać modele lamp z dodatkowym czujnikiem ruchu.

Jeśli zaś w garażu planujemy urządzić warsztat lub przestrzeń do przechowywania, poza podstawowym oświetleniem dobrze jest zamontować również dodatkowe, które będzie pełniło konkretne funkcje. Warto w tym wypadku postawić na lampy warsztatowe montowane na suficie oraz ścianach.

Meble i wyposażenie garażu

Wyposażenie garażu powinno być uzależnione od tego, w jaki sposób chcemy go wykorzystywać. Najczęściej do takiej przestrzeni wybierane są regały, stoły oraz organizery na akcesoria i narzędzia. Warto również zwrócić uwagę na ich materiał. Powinien być odporny na warunki atmosferyczne i charakteryzować się dużą wytrzymałością. Jeżeli przestrzeń jest ogrzewana i sucha a drzwi garażowe zapewniają odpowiednią izolację, można postawić na meble drewniane. Jeżeli zaś w pomieszczeniu często panuje chłód, lepiej wybrać metalowe regały i półki.

Ściany i podłogi w garażu

Urządzając garaż, warto zwrócić uwagę również na ściany i podłogi. Z tego powodu najlepiej postawić na farby zmywalne, odporne na działanie pleśni i wilgoci, a także ścieranie. Podłogi zaś powinny być odporne na urazy mechaniczne, antypoślizgowe i łatwe w czyszczeniu. Poza swoją funkcjonalnością dobrze, aby również miały wpływ na estetykę pomieszczenia.