Usługi pogrzebowe — na czym polegają?

Firmy które zajmują się organizacją i przygotowaniem pogrzebu, mają w swojej ofercie wiele usług. Poza podstawowymi czynnościami takimi jak transport zwłok czy przygotowanie ich do pochówku mogą pomagać rodzinie w załatwianiu wszelkich formalności oraz organizacji ceremonii. Na czym polegają usługi pogrzebowe? Podpowiadamy. 

Zakład pogrzebowy — jakie są jego podstawowe obowiązki?

Do podstawowych usług które oferuje zakład pogrzebowy w Warszawie Ochocie, należy przede wszystkim odebranie ciała zmarłego z domu, szpitala lub innego miejsca w którym doszło do zgonu. Zakład pracuje 24 godziny na dobę, dzięki czemu może odebrać zmarłego nawet w nocy.

Następnie przewożony jest do chłodni w której pozostanie aż do dnia pogrzebu. Nie wszystkie zakłady standardowo mają ją na swoim wyposażeniu. Najlepsze firmy posiadają zarówno chłodnie jak i kaplice, dzięki czemu rodzina może pożegnać się z bliskim w spokoju i komfortowych warunkach.

Usługi pogrzebowe obejmują również przygotowanie ciała zmarłego do uroczystości. Oznacza to, że wykonywane są wszelkie zabiegi kosmetyczne, czyli toaleta pośmiertna: mycie, makijaż, czesanie czy golenie. Niektóre firmy oferują również rekonstrukcję, a także balsamowanie zwłok, dzięki czemu można przewozić je na większe odległości. Następnie pracownicy ubierają zmarłą osobę i tak przygotowaną przewożą na miejsce ceremonii. Za transport karawanem, wniesienie trumny do kościoła i na cmentarz również odpowiada dom pogrzebowy.

Zakład pogrzebowy — dodatkowe usługi

Poza standardowymi usługami pogrzebowymi firmy oferują również pomoc w załatwieniu wszelkich formalności związanych z organizacją pogrzebu. Pomagają w wypełnieniu wniosku do ZUS-u o zasiłek, a także wykupieniu miejsca na cmentarzu.

Zakłady takie mogą zająć się również oprawą uroczystości, na przykład wykonaniem wieńców żałobnych. Dodatkowo tworzą klepsydry informujące o dacie pogrzebu, które można rozmieścić w okolicy. Przede wszystkim jednak oferują wsparcie i zrozumienie rodzinie.