wystroj wnetrz

Jak wygląda sofa jednoosobowa i kiedy warto ją kupić?

Najczęściej sofy kojarzone są jako duże, rozłożyste meble, na których można komfortowo wypoczywać. Jednak w sklepach można znaleźć również sofy jednoosobowe. Kiedy warto zdecydować się na zakupienie takiego mebla? Sprawdź pomocne informacje!

Sofa jednoosobowa – jak wygląda?

Pod względem swojego wyglądu sofa jednoosobowa wygląda jak fotel i często jest też tak określana. Warto jednak wskazać, że w rzeczywistości tego typu mebel różni się od fotela pod kątem swojej konstrukcji oraz przeznaczenia.

Przede wszystkim sofa jednoosobowa jest traktowana jako mebel do spania, dlatego też oferuje ona funkcję rozkładania. Wobec tego można łatwo ją rozłożyć do snu, aby uzyskać przestrzeń do wypoczynku jak w łóżku, a następnie złożyć, dzięki czemu będzie ona wyglądała po prostu jak komfortowy fotel.

Sofy jednoosobowe ze względu na swoją funkcję określane są także jak fotele jednoosobowe, fotele rozkładane czy jako amerykanki.

Kiedy warto kupić sofę jednoosobową?

Mebel jak sofa jednoosobowa na pewno sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości ustawienia zwykłego łóżka ze względu na ich małe wymiary. Właśnie dlatego takie meble często są umieszczane w pokojach dzieci, nastolatków.

Również sofa jednoosobowa sprawdzi się jako dodatkowe miejsce do snu wtedy, gdy pojawią się goście. Można po prostu ustawić ją w salonie i korzystać z niej na co dzień jak z fotela, natomiast wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba, rozłożyć sofę i stworzyć wygodne miejsce do snu. Może być ona też ustawiona w tym celu w osobnych pomieszczeniach, na przykład w gabinecie.

Jak wybrać dobrą sofę jednoosobową?

Obecnie mebel jak sofa jednoosobowa jest oferowany przez wielu producentów, dlatego też przed zdecydowaniem się na jego zakup warto zapoznać się z różnymi propozycjami. O czym warto wtedy pamiętać?

Przede wszystkim trzeba będzie wymierzyć pomieszczenie, w którym ma być ustawiona sofa jednoosobowa. Gdy przestrzeni jest więcej, najlepiej poszukiwać szerszego modelu o szerokich podłokietnikach. Gdy natomiast miejsca jest mało, lepiej sprawdzają się wtedy wąskie sofy z wąskimi podłokietnikami lub też całkowicie bez nich.

Warto także zwrócić uwagę na wymiary mebla po rozłożeniu – im będzie on dłuższy i szerszy, tym więcej komfortu może zapewnić podczas snu.

Poza tym należy uwzględnić też materiał, z którego wykonana jest sofa jednoosobowa. Producenci proponują różne warianty materiałowe, na przykład sofy welurowe, sofy szare, więc można łatwo dobrać je do stylu wystroju wnętrza.

Gdzie kupić sofę jednoosobową?

Meble te można kupić w salonach meblowych stacjonarnie oraz online. W sieci można też kupić je bezpośrednio od producentów.