Wybierając źródło ciepła do domu jednorodzinnego, warto uwzględnić pompy ciepła. Teraz montowane są one coraz częściej. Co przemawia za ich wyborem? Warto zapoznać się bliżej z tego rodzaju urządzeniami przed zdecydowaniem się na inwestycję.
Czym jest pompa ciepła?
Sprzęt określany jako pompa ciepła jest rodzajem urządzenia grzewczego, którego zadaniem jest doprowadzanie ciepła pobranego z zewnątrz do budynku.
Wykorzystuje do tego celu konstrukcję podobną do lodówki czy zamrażarki, która wewnątrz chłodzi, a na zewnątrz odprowadza ciepło. W przypadku pompy ciepła proces jest jednak odwrotny, czyli z chłodnego otoczenia na zewnątrz pompa powoduje przeniesienie energii cieplnej do środka domu.
Aby pompa ciepła mogła działać, podobnie jak lodówka czy zamrażarka musi być ona zasilana energią elektryczną.
Rodzaje pomp ciepła – powietrzne i gruntowe
Obecnie najczęściej pompy ciepła są montowane w dwóch wariantach – jako pompy powietrzne oraz pompy gruntowe.
Powietrzna pompa ciepła jest najczęściej zamawiana, ponieważ jest ona przystępna cenowo i efektywna. Nie wymaga też skomplikowanego montażu, co przekłada się również na jej niską cenę. Pobiera ona energię cieplną z powietrza.
Z kolei gruntowa pompa ciepła, która bierze energię z gruntu, będzie wymagała już wykonania odpowiedniej instalacji gruntowej, co powoduje, że jest ona droższa od pompy powietrznej. Z tego względu jest montowana rzadziej.
Czy pompa ciepła sprawdzi się na polskie warunki?
Często można spotkać się z pytaniem, czy pompa ciepła będzie mogła sprawdzić się podczas polskich zim.
Warto wskazać, że efektywność pompy maleje wraz ze spadkiem temperatury. Właśnie dlatego dodatkowo montowane są do nich specjalne grzałki, które pozwalają na dogrzanie budynku wtedy, gdy temperatura spadłaby poniżej konkretnego poziomu. Wobec tego pompa ciepła sprawdzi się także podczas siarczystych zim.
Ile kosztuje użytkowanie pompy ciepła?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ wszystko zależy od rodzaju pompy oraz od jej modelu, a tym samym mocy i powierzchni do ogrzania. Dodatkowo pod uwagę trzeba wziąć sposób zasilania pompy.
Zazwyczaj roczne koszty w przypadku domów jednorodzinnych o średniej wielkości plasują się na poziomie od około 1500 złotych do 2500 złotych.
Koszty użytkowania pompy ciepła można zredukować wtedy, gdy będzie ona połączona z panelami fotowoltaicznymi, które pozwalają na produkowanie energii z promieniowania słonecznego.
Nowoczesne pompy ciepła Zabrze Soldom– z ofertami firm montujących pompy ciepła w Zabrzu można zapoznać się już teraz w internecie.