ciaza

Sprawdzone sposoby na mdłości w ciąży

W czasie ciąży, w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, również w sferze hormonalnej. Typowe dla większości ciężarnych mdłości, będące niejednokrotnie pierwszą przesłanką tego, że starania o zajście w ciążę odniosły efekt, są skutkiem obecności w organizmie ciążowego hormonu: gonadotropiny kosmówkowej.

Umiarkowane mdłości nie są groźne, potrafią jednak skutecznie uprzykrzyć przyszłej mamie codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby sobie z nimi radzić, począwszy od kilku zasad, których warto się trzymać, przez konkretne produkty spożywcze, po specjalnie opracowane suplementy (np. Pregna VOMI lub inne). Jakie są najskuteczniejsze sposoby na radzenie sobie z ciążowymi mdłościami?

Sposoby na mdłości w ciąży

Stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania będzie sprzymierzeńcem każdej przyszłej mamy. Warto unikać obfitych i ciężkostrawnych posiłków, na rzecz posiłków mniejszych, lekkostrawnych, ale częstszych, spożywanych w mniej więcej regularnych odstępach czasowych. Miłośniczki potraw pikantnych, powinny na czas ciąży zrezygnować z dań ostrych, obficie doprawianych.

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest zjedzenie pierwszego posiłku, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Gdy nie ma możliwości, aby ktoś takie śniadanie przygotował i do łóżka dostarczył, dobrze jest mieć na szafce przy łóżku przekąskę np. migdały (są istnym bogactwem wskazanych dla ciężarnych mikroelementów) lub orzechy.

W zwalczaniu mdłości nieoceniona jest rola imbiru. Można spożywać go w formie herbaty, naparu, przyprawiać nim dania, kupić suszony do życia lub sięgnąć po preparat na jego bazie (m.in. Pregna VOMI). Znakomicie sprawdzi się on również w aromaterapii, w postaci olejku imbirowego. Paniom w ciąży poleca się również naturalne olejki eteryczne lawendowe, sosnowe, eukaliptusowe czy różane. Można użyć specjalnego kominka do aromaterapii, aby kojący zapach wypełnił pomieszczenie, lub delikatnie skropić nimi chusteczkę, którą nosi się ze sobą.

ciaza

Self-care jako pomoc w walce z ciążowymi nudnościami

Czasami zapominamy, jak ważne jest dbanie o siebie i swoje potrzeby. Tymczasem zatroszczenie się o siebie, nauka panowania nad stresem i wdrażanie technik relaksacyjnych mogą mieć nie tylko pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie mamy, ale przy okazji pomogą zapanować nad mdłościami. Wspomniana już aromaterapia, pójście na masaż czy po prostu wybranie się na relaksujący spacer lub na basen dadzą znakomite efekty. Wiele pań poleca również uczestnictwo w zajęciach opracowanych specjalnie dla ciężarnych – czują się po nich rozluźnione, zrelaksowane, a nudności przestają być tak dokuczliwe.

Jako że pusty żołądek jest podatny na podrażnienia śluzówki, co poskutkuje napadem mdłości, wybierając się na spacer, warto zabrać ze sobą wodę mineralną, oraz lekką przekąskę (może to być suszony imbir do żucia bądź migdały). Pomocna będzie też guma do żucia, która pomoże opanować nieprzyjemny posmak w ustach – może to być standardowa guma bądź opracowany dla ciężarnych preparat w tej postaci.