producenci

Nowy ruszt kominkowy – kiedy go wymienić i gdzie kupić?

Jednym z ważnych elementów każdego kominka jest jego ruszt. To część, na której umieszcza się drewno przeznaczone do jego spalenia. Ruszt narażony jest zatem na wysokie temperatury, co powoduje, że może on z czasem ulec zniszczeniu. Wtedy warto pomyśleć o zakupie nowego rusztu do kominka. Jak go dobrać? Gdzie można go kupić?

    1. Czym jest ruszt kominkowy?

Element jak ruszt kominkowy – https://keffner.pl/pl/p/Ruszt-kominkowy-kuty-NORSI/69 jest rodzajem rusztu wykonanego z żeliwa, który przeznaczony jest do montażu w kominku. To element, który służy do układania na nim drewna do spalenia. Ruszt wyposażony jest także w perforację, najczęściej w otwory, przez które popiół ze spalonego drewna spada do popielnika, aby następnie można było łatwo go wynieść.

Chociaż ruszt kominkowy jest wykonany z wytrzymałego żeliwa, to jednak jest on również narażony na uszkodzenie. Dochodzi do niego najczęściej na skutek skrajnych różnic temperatur w kominku oraz na zewnątrz niego, co z czasem powoduje osłabienie struktury żeliwa.

Ruszt do kominka – kiedy go wymienić?

Wymiana rusztu kominkowego będzie konieczna wtedy, gdy pojawią się na nim pęknięcia. Popękany ruszt może wtedy zapadać się do popielnika lub może pogarszać funkcjonalność kominka przez problemy z uprzątnięciem popiołu.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie nowy ruszt kominkowy, który zastąpi zniszczoną część i pozwoli znów na łatwe używanie kominka.

Jak dopasować nowy ruszt to kominka?

Aby dokupić ruszt kominkowy, należy przede wszystkim kierować się jego wymiarami oraz kształtem. W tym celu najlepiej zmierzyć obecny ruszt, który uległ uszkodzeniu, a potem na postawie jego wymiarów dopasować nowy.

Producenci rusztów kominkowych oferują je w wielu gotowych wariantach dopasowanych do najpopularniejszych modeli kominków dostępnych na rynku. Wtedy ruszt można kupić także od ręki, jeżeli jest on dostępny w sklepie.

Warto też wskazać, że ruszt kominkowy może być wykonany na wymiar, dlatego wtedy, gdy nie można dopasować żadnego gotowego produktu, warto zwrócić się do producenta, by wykonał on go na wymiar.

Gdzie kupić ruszt kominkowy?

Sprzedażą rusztów kominkowych zajmują się przede wszystkim firmy zajmujące się produkcją wyrobów żeliwnych. Mają one w ofercie gotowe ruszty i mogą wykonać na wymiar.

Obecnie ruszty sprzedawane są także za pośrednictwem internetu – można zakupić je bezpośrednio z dostawą do paczkomatu albo pod swój adres.

Nowy ruszt kominkowy – ile kosztuje?

Najczęściej za nowy ruszt kominkowy trzeba zapłacić od około 100 do 150 złotych. Cena jest związana z kształtem rusztu oraz z jego wielkością.

Z aktualnymi cenami rusztów kominkowych można zapoznać się na stronach internetowych ich producentów.