Na czym polega badanie mięśni?

Kiedy konieczne jest wykonanie badania mięśni? Zaleceniem do jego przeprowadzenia jest podejrzenie nieprawidłowego funkcjonowaniu układu mięśniowego i układu nerwowego. Właśnie wtedy konieczne jest sprawdzenie tak zwanego przewodnictwa mięśniowego, by potwierdzić lub wykluczyć różnego rodzaju stany chorobowe u pacjenta. Badanie to nazywa się elektromiografią — na czym ono polega?

Jak przeprowadza się badanie elektromiografii?

Opiera się ono przede wszystkim na nałożeniu mankietu na ramię pacjenta i jego napompowaniu. Dziesięć minut później rozluźnia się mankiet, a pacjent w pozycji leżącej jest proszony o szybsze, głębsze oddychanie przez kolejne kilka minut badania. W dłoni chorego umieszcza się igłę, która delikatnie nakłuwa skórę i służy do pomiaru aktywności mięśni i prawidłowości funkcjonowania układu nerwowego. Po około piętnastu minutach badanie się kończy, a pacjent może bez problemu powrócić do rutynowej aktywności. Badanie mięśni w Gdańsku zlecane jest osobom, u których podejrzewa się tężyczkę, ale także u osób skierowanych na diagnostykę w kierunku zespołu cieśni nadgarstka.

Badanie gęstości kości u pacjenta

Zdarza się, że ze względu na pojawiające się objawy chory nie jest w stanie stwierdzić, czy odczuwa ból mięśniowy, czy kostny. W takiej sytuacji może zostać przeprowadzone także badanie gęstości kości w Gdańsku, które ułatwia wykrycie i zdiagnozowanie osteoporozy. Jest ono bezbolesne i w pełni bezpieczne dla pacjenta. Do jego wykonania stosowana jest zaawansowana aparatura, która do swojego działania wykorzystuje niewielkie promieniowanie. O ile osteoporoza może  występować bezobjawowo, tak w późniejszym jej zaawansowanym stanie może powodować przewlekłe dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, głowy i karku, przez co pacjent może mieć wątpliwości, czy odczuwalny ból wiąże się z kośćmi, stawami czy mięśniami. Zazwyczaj jest to choroba, którą przypisuje się pacjentom w podeszłym wieku, co niestety często prowadzi do zignorowania problemu i brak wczesnej diagnostyki oraz wprowadzenia stosownego leczenia w celu zapobieżenia szybkiemu postępowi choroby.