milosc platoniczna

Miłość platoniczna – czym jest i kiedy się pojawia?

Zapytaj kogokolwiek, czy miłość jest skomplikowana, a istnieje duża szansa, że prawdopodobnie odpowie: „tak” lub „czasami”, przynajmniej. Część komplikacji związanych z miłością wynika z faktu, że może być ona wyzwaniem, gdy osoba, którą kochasz, nie czuje tego samego – lub gdy czuje, ale twój związek nie nabiera rozpędu. Miłość może również skomplikować życie, ponieważ przybiera różne formy i możesz nie od razu rozpoznać, jaki rodzaj miłości czujesz. Czym jest więc miłość platoniczna?

Miłość platoniczna – specyficzny rodzaj uczucia

Rozszyfrowanie swoich uczuć i próba określenia dokładnie, jaki rodzaj miłości czujesz – podczas gdy ciasno w jego uścisku – może nie być najłatwiejszym zadaniem, ale jesteśmy tutaj, aby pomóc.

Miłość nie zawsze wygląda tak samo. Czasami przechodzi ona przez określone etapy. Pierwszy błysk miłości, kiedy zakochujesz się w kimś po uszy, często przypomina raczej zauroczenie, z dużą dozą ekscytacji i zdenerwowania. Jeśli jest to miłość wzajemna? Euforyczna błogość, zaufane źródło, którego doświadcza wiele osób, może sprawić, że ty i twój partner będziecie całkowicie zapatrzeni w siebie. Z czasem uczucie to zmienia się w coś bardziej stabilnego i trwałego.

Wyższy niż zwykle poziom hormonów, takich jak dopamina i noradrenalina, napędza intensywność tych wczesnych uczuć. Ostatecznie, te gwałtowne uczucia często przekształcają się w głębsze uczucie z pomocą oksytocyny, hormonu, który odgrywa rolę w przywiązaniu.

Może zakochujesz się w kimś, kogo właśnie poznałeś, ale w końcu zdajesz sobie sprawę, że pierwszy rumieniec miłości zabarwił twój widok. Kiedy pierwsza intensywność zanika, twoje uczucia zaczynają więdnąć, nie zapuszczając korzeni. Możesz również rozwinąć romantyczną miłość bez doświadczania euforycznych, przyspieszających bicie serca emocji. Ktoś, kto zakochuje się w swoim najlepszym przyjacielu, może na przykład zauważyć, że jego długoletnia platoniczna miłość niemal z dnia na dzień staje się bardziej romantyczna i naładowana seksualnie. Oczywiście, miłość, którą czujesz do przyjaciół, lub miłość platoniczna, może nadal działać dość głęboko – nawet jeśli nie wiąże się z żadną romantyczną lub seksualną atrakcją.

Jak rozpoznać miłość platoniczną?

Ludzie często mówią o miłości tak, jakby każdy doświadczał jej w ten sam sposób, ale doświadczenia życiowe i historia związków mogą zmienić bieg „typowego” romantycznego przyciągania. Jeśli doświadczyłeś nadużycia w związku lub zdrady, inne będzie Twoje podejście do niektórych kwestii. To może złagodzić uczucia euforii i impulsywności, które często towarzyszą pierwszym etapom miłości. Krótko mówiąc, choć nie ma jednego sposobu na zakochanie się, prawdopodobnie zauważysz kilka kluczowych fizycznych i emocjonalnych oznak.

Pociąg fizyczny

Gdy kogoś kochasz, chcesz być z nim ciągle. Ważne są wówczas Wasze relacje seksualne. W okresie zakochania częściej mamy ochotę na eksperymenty łóżkowe. Może warto wykorzystać także knebel bdsm?

Ciągle myślisz o osobie, którą kochasz

Być może często wracasz myślami do ostatniej interakcji lub planujesz kolejne spotkanie. Chcesz opowiadać jej o swoich doświadczeniach każdego dnia: tych wspaniałych, tych okropnych i tych zwyczajnych. Jeśli ktoś przeżywa trudny okres, możesz martwić się jego problemami i zastanawiać się, jak mu pomóc. Kiedy spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi, możesz dużo mówić o tej osobie i wyobrażać sobie, jak bardzo Twoi bliscy też ją polubią.

Poczucie bezpieczeństwa

Zaufanie jest na ogół kluczowym elementem miłości. Jeśli doświadczyłeś wcześniej traumy w związku lub złamanego serca, możesz przywiązywać szczególną wagę do tego poczucia emocjonalnego bezpieczeństwa. Kiedy się z nim spotykasz, możesz zauważyć, że twoje napięcie się rozluźnia, podobnie jak po powrocie do domu po długim dniu.

To normalne, że chcesz chronić się przed bólem. Poczucie się na tyle bezpiecznie przy kimś, by powierzyć mu swoje osobiste słabości i wrażliwości, często sugeruje rozwój miłości.

Życie wydaje się bardziej ekscytujące

Przypływ hormonów związany z miłością może sprawić, że wszystko wyda się bardziej ekscytujące, zwłaszcza gdy wiesz, że wkrótce się spotkasz. Czas może wydawać się lecieć, kiedy jesteście razem i pełzać jak żółw po ich odejściu.

Możesz nawet zauważyć odnowioną energię i zainteresowanie prozaicznymi rzeczami, które robisz na co dzień. Składanie prania? Spacer? O wiele więcej zabawy, gdy jesteś zakochany (zwłaszcza, gdy ukochana osoba jest w pobliżu).