ksiazki

Co zrobić z niepotrzebnymi książkami?

W życiu każdego książkoholika przychodzi taki moment, kiedy osobista kolekcja książek przestaje się mieścić w domowej biblioteczce. Trzeba przyznać, że czasem trudno opanować się przed szałem zakupowym, szczególnie że rynek wydawniczy obfituje w coraz ciekawsze tytuły. Niestety, do niektórych z nich nigdy więcej nie powracamy, bo nie prezentują tak interesujących treści, na jakie liczyliśmy. W ten sposób gromadzimy wiele niepotrzebnych książek, których wcale nie trzeba oddawać na makulaturę. Zatem co zrobić ze starymi i niepotrzebnymi książkami?

Gdzie można oddać używane książki?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się niepotrzebnych książek jest oddanie ich do instytucji publicznych, które przyjmują używane książki z otwartymi ramionami. W pierwszej kolejności warto pomyśleć o bibliotekach miejskich, gdzie swój nowy dom znajdzie każda pozycja wydawnicza, niezależnie od gatunku literackiego czy formy przekazu. Jeśli na zbyciu mamy książeczki dla dzieci, komiksy i inne pozycje wydawnicze przyjazne najmłodszym, to warto pomyśleć o przekazaniu ich domom dziecka czy placówkom opiekuńczo-wychowawczym, dla których zakup nowych książek często znajduje się na szarym końcu listy niezbędnych rzeczy.

Gdzie można sprzedać książki używane?

Mogłoby się wydawać, że na starych, niepotrzebnych książkach nie da się zarobić. Okazuje się, że można. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej skupów książek używanych, które pozwalają pozbyć się niechcianych egzemplarzy i nieco zarobić. Pieniądze ze sprzedaży można śmiało przeznaczyć na zakup nowych dla nas tytułów wydawniczych lub na każdy inny cel, np. charytatywny. Co ciekawe, obecnie nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby sprzedać swoje książki. Wystarczy wejść na stronę https://skupszop.pl/ i postępować według instrukcji. Cały proces przebiega szybko i sprawnie, i co najważniejsze, koszty usług kurierskich pokrywa portal internetowy. Za jego pośrednictwem możemy również zaopatrzyć się w kolejne egzemplarze książek, które kuszą swoimi atrakcyjnymi cenami.

W celu sprzedaży używanych książek warto też zainteresować się portalami aukcyjnymi i grupami w portalach społecznościowych, na których aż roi się od ciekawych ofert dla czytelników. Nierzadko można także liczyć na możliwość nieodpłatnej wymiany książek między użytkownikami, co dla niektórych miłośników czytania okazuje się rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Używanymi książkami możemy także zasilić zasoby antykwariatów stacjonarnych, które przyjmują wszystkie tytuły, niezależnie od tego czy dysponujemy beletrystyką, poezją czy literaturą popularnonaukową.