Czy planowanie biznesu motoryzacyjnego zawsze ma sens? Dokładne przeanalizowanie branży, w której chcemy wystartować jako przedsiębiorcy, zawsze będzie zasadne. W ten sposób można przewidzieć problemy, które mogą ewentualnie się pojawić, gdy już wejdziemy na rynek. Poza tym możemy się uchronić przed błędami, które popełnili inni przedsiębiorcy. Lukratywnym biznesem może być obecnie sprzedaż części samochodowych, ale powinniśmy wiedzieć, czy istnieją tu jakieś ograniczenia.
Co zrobić, aby rozpocząć handel częściami samochodowymi?
Przede wszystkim każdy przedsiębiorca musi najpierw przeanalizować wszystkie przepisy, które będą dotyczyły branży, w której chce rozpocząć działalność. Jeżeli chodzi o akcesoria motoryzacyjne lub same auta, to sprzedaż części samochodowych we Włocławku lub w każdym innym polskim mieście jest legalna. Najpierw jednak musimy dokładnie doprecyzować nasze plany. Jeżeli tylko od czasu do czasu chcemy sprzedać komuś znajomemu jakąś część, to do pewnej kwoty można to realizować bez konieczności uruchamiania działalności gospodarczej.
Jeżeli jednak zamierzamy otworzyć sklep albo hurtownię, to wówczas trzeba przejść całą procedurą prawną, która umożliwia nam uruchomienie firmy. Najprostszym rozwiązaniem będzie tu oczywiście indywidualna działalność gospodarcza.
Jakie prawne formy umożliwiają sprzedaż części samochodowych?
Jako firma, która będzie prowadzić sprzedaż części albo na przykład skup aut w kujawsko-pomorskim albo w innym regionie, będziemy mieli do dyspozycji także inne formy działalności. Przedsiębiorcy, którzy chcą działać wspólnie, mogą założyć spółkę cywilną. Może to być także spółka jawna albo spółka partnerska. Innym scenariuszem działania będzie spółka komandytowa albo komandytowo-akcyjna. Najpierw jednak trzeba się zgłosić do Urzędu Miasta i poprosić o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Opłata za to zgłoszenie to 100 zł. Potem musimy jeszcze tylko wybrać nazwę firmy, kupić pieczątkę i już można rozpocząć działalność.