Kolonoskopia jest badaniem nieprzyjemnym, którego wielu pacjentów chciałoby uniknąć. Jednak jest to badanie niezbędne, gdyż dzięki niemu można uratować życie. Kolonoskop jest urządzeniem, które pomoże ocenić stan jelita grubego i w porę wychwycić wszelkie zmiany nowotworowe
Czym jest kolonoskopia?
Kolonoskopia jest badaniem, pozwalającym ocenić stan jelita grubego. Pacjenci zastanawiający się czy kolonoskopia w Katowicach jest badaniem realizowanym w ramach Funduszu Zdrowia, mogą być pewni, że tak właśnie jest.
Jak wygląda badanie? Najprościej mówiąc jest to wprowadzenie przez odbyt pacjenta endoskopu, zakończonego kamerką. Dzięki niej lekarz może ocenić, co dzieje się w jelicie grubym. W przypadku niepokojących zmian, lekarz gastrolog będzie mógł wprowadzić odpowiednie leczenie. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu badanie jest mniej nieprzyjemne. Pacjent do badania dostaje specjalne spodenki z otworem w okolicach odbyti.
Kolonoskopia pozwala wykryć takie zmiany chorobowe jak: zapalenie błony śluzowej, nadżerki, owrzodzenia, polipy czy miejsca krwawienia z przewodu pokarmowego.
Jak przygotować się do kolonoskopii?
Pracownia endoskopii na Śląsku zaleca odpowiednie przygotowanie się do badania, by nie zafałszować wyniku. Na siedem dni przed badaniem warto zastosować lekkostrawną dietę, bogatą w błonnik i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Wieczorem, przed badanie, zaleca się wypicie 2 litrów roztworu glikolu polietylenowego, który ułatwi oczyszczenie jelita grubego. Dawkę należy przyjąć również na 2 godziny przed badaniem. Jest to niezbędne do tego, aby jelito grube było odpowiednio oczyszczone. W przeciwnym wypadku badanie się nie powiedzie i trzeba będzie go wykonywać powtórnie.
Kolonoskopia jest badaniem nieprzyjemnym i wstydliwym. Jednak nie należy podchodzić do niej w ten sposób. To badanie, które może uratować zdrowie i życie i jego wykonanie jest bardzo ważne. Zwłaszcza jeśli pacjent odczuwa dolegliwości ze strony układu pokarmowego.