Kalkulator trzeźwości – czy warto z niego korzystać?

Prowadzenie pojazdu mechanicznego (np. samochodu) w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Stan nietrzeźwości u kierowcy zachodzi wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Zgodnie z art. 178a § 1 kk, za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat. Za jazdę po alkoholu orzeka również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat oraz zobowiązuje skazanego do uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Jazda po alkoholu (https://autoadwokat.pl/jazda-po-alkoholu-jak-mozemy-ci-pomoc/) może stanowić również wykroczenie. Dopuszczalny limit alkoholu dla kierowców wynosi 0,2 promila. Stan po użyciu alkoholu u kierowcy zachodzi wówczas, gdy stężenie alkoholu w jego krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. W myśl art. 87 § 1 kw, za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu grozi grzywna (od 50 do 5 tys. złotych) albo kara aresztu (od 5 do 30 dni). Sąd orzeka także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

W sezonie wakacyjnym, zwłaszcza podczas długiego weekendu sierpniowgo, odbywa się więcej przyjęć oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Kary za jazdę po alkoholu są dość surowe, zatem wielu kierowców po zakrapianej imprezie stara się zbadać swój stan trzeźwości na własną rękę. Sporą popularnością cieszą się tzw. kalkulatory trzeźwości (lub wirtualne alkomaty), czyli specjalne aplikacje internetowe słuzące do oszacowania stężenia alkoholu we krwi danej osoby.

Zobacz także: Czy jazda po pijanemu ulega przedawnieniu?

Na wchłanianie i metabolizowanie alkoholu mają wpływ takie czynniki jak płeć, wiek, wzrost, waga czy ogólna budowa ciała (np. kobiety spalają alkohol wolniej niż mężczyźni). Po podaniu wyżej wymienionych danych należy wpisać ilość i rodzaj spożytego alkoholu wraz z czasem rozpoczęcia i zakończenia picia. Na podstawie zebranych danych kalkulator trzeźwości ustala, po jakim czasie alkohol zostanie całkowicie usunięty z organizmu.

Czy warto korzystać z kalkulatora trzeźwości? Owszem, jednak nie można sugerować się jedynie wynikiem podanym przez tę aplikację. Kalkulator trzeźwości podaje bowiem jedynie przybliżone stężenie alkoholu w organizmie danej osoby w danym momencie. Rzeczywiste stężenie alkoholu może być bowiem wyższe. Brak „syndromu dnia poprzedniego” również nie świadczy o całkowitym wytrzeźwieniu. Zdecydowanie lepiej jest sprawdzić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą alkomatu (na rynku dostępne są niewielkie, proste urządzenia przeznaczone do użytku domowego). Rozsądnym rozwiązaniem może być również udanie się na najbliższy posterunek Policji i zbadanie trzeźwości policyjnym alkomatem.

Autoadwokat.pl – Co grozi za jazdę po alkoholu?