Alimenty dla studenta – czy to możliwe?

W dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi nie kończy swojej edukacji na etapie szkoły średniej. Coraz więcej osób decyduje się również na studia. Z uwagi na to, że trwają one około 5 lat, student kończący swoją edukację ma 24 lata, czasem nawet więcej. Czy w tej sytuacji ma on prawo do alimentów?

Szukasz pomocy w sprawach alimentacyjnych? Odwiedź: https://kancelariasprawyrodzinne.pl/adwokat-alimenty-warszawa/

Student ma prawo do alimentów, ale wyłącznie w określonych sytuacjach. Warto więc raz jeszcze, tym razem nieco szerzej, wypowiedzieć się na ten właśnie temat.

Od czego zależy prawo do alimentów?

Prawo studenta do alimentów zależy od tego, czy jest on w stanie utrzymywać się samodzielnie, czy też nie. Jeżeli na przykład studiuje, ale i zarazem wykonuje pracę zarobkową i zarabia kwotę dzięki której jest w stanie się utrzymać samodzielnie, to nie ma szans na alimenty. Inaczej jest jednak, gdy skupia się wyłącznie na samych studiach, a co za tym idzie, nie ma żadnych dochodów lub gdy pracuje dorywczo. Przykładowo student nie będzie miał możliwości podjęcia pracy stałej, jeżeli studiuje w trybie dziennym. Z uwagi na to, że nie pogodzi wszystkich tych obowiązków, zyska szansę na alimenty. Student studiujący w trybie niestacjonarnym, teoretycznie ma więcej czasu, a co za tym idzie, ma szansę podjąć pracę zarobkową. Jednak gdy nie jest w stanie pomimo zarobkowania utrzymać się samodzielnie przysługuje mu uprawnienia do alimentacji. W związku z tym można stwierdzić, że alimenty w przypadku osób studiujących są dość mocno indywidualną sprawą. Zależą od okoliczności konkretnego przypadku.

Zobacz także: https://superweb.com.pl/jak-uzyskac-alimenty-na-dziecko/

Komu należy płacić alimenty po uzyskaniu pełnoletności?

Kiedy dziecko nie ma jeszcze 18 lat, alimenty otrzymuje rodzic, z którym mieszka. Gdy natomiast staje się pełnoletnie, wypłacać je należy można bezpośrednio dziecku. Forma jest tu dowolna – bezpośrednio do ręki albo na konto bankowe. Wszystkie szczegóły wystarczy ustalić z nim indywidualnie. Nie jest tu wymagane orzeczenie sądu opiekuńczego o zmianie osoby, która będzie odbierać to świadczenie. Aby móc czynić to samodzielnie, wystarczy posłużyć się odpowiednimi dokumentami stanu cywilnego. Jeżeli osoba pełnoletnia już wcześniej pobierała alimenty, teraz nie będzie musiała na nowo załatwić wszystkich formalności.

Tak więc wbrew pozorom osiągnięcie przez dziecko pełnoletności nie wyklucza możliwości pobierania alimentów. Co więcej, osoba pełnoletnia może osobiście pobierać należność. Należy również mieć na uwadze to, że pełnoletność nie ma żadnego wpływu na jej wysokość.

Wsparcie adwokata zawsze pomocne

Z uwagi na to, że studenci są młodymi ludźmi i na prawie znać się nie muszą, tym bardziej na sprawach związanych z alimentami, powinni poprosić o pomoc doświadczonego radcy prawnego lub adwokata. Ten wyjaśni w szczegółach, w jaki sposób załatwić wszelkie formalności i na co konkretnie mogą liczyć. Pomogą również, jeżeli student znajdzie się w trudnej sytuacji, takiej, kiedy to rodzic nie będzie chciał tych alimentów płacić, co zdarza się coraz częściej i to szczególnie w przypadku osób pełnoletnich. Rodzice po prostu uważają, że ich dziecko powinno już samo o siebie zadbać. Wówczas sprawa staje się znacznie trudniejsza do rozwiązania, ale nie dla specjalisty, więc wsparcie radcy prawnego lub adwokata jest tu tym bardziej przydatne.

Zobacz także: Alimenty na dziecko – jak uzyskać