Jakie są konsekwencje zbyt małej ilości błonnika w diecie i za dużej ilości tłuszczów?

Zdrowa i zbilansowana dieta znacznie przyczynia się do utrzymania naszego organizmu w dobrej kondycji. Bardzo ważne jest więc to, aby zadbać o to, co znajdzie się na naszych talerzach, a tym samym wyeliminować składniki, których nadmiar może skutecznie nam zaszkodzić.

Wiele osób powtarza te same błędy dotyczące żywienia: spożywa za małą ilość błonnika i dostarcza organizmowi za dużą ilość tłuszczu.

Nawyki żywieniowe: za mała ilość błonnika

Błonnikowi nie przypisuje się wartości odżywczej, ale odgrywa ważną rolę w procesie trawienia. Przede wszystkim jest ważnym strażnikiem na drodze do zapobiegania i gnicia pokarmu w jelitach, a co za tym idzie – przyspieszenia wypróżniania. To z kolei zapobiega powstawaniu nowotworów jelita grubego oraz odbytu. Błonnik jest też cennym składnikiem, który absorbuje na całej swojej powierzchni szkodliwy cholesterol. To właśnie sprawia, że zmniejsza się ryzyko zachorowania na miażdżycę.

Szukasz odpowiedniego cateringu dietetycznego dla siebie? Odwiedź: https://diet4u.pl

W jakich składnikach należy szukać błonnika? Przede wszystkim w owocach oraz warzywach. Cennym źródłem błonnika jest również pieczywo razowe, a ponadto otręby owsiane, pszenne i rośliny strączkowe. Nie należy bagatelizować roli otrąb owianych. Te skutecznie uniemożliwiają tworzenie się złogów w tętnicach, tym samym tworząc blokadę dla chorób niedokrwiennych serca.

Za duża ilość tłuszczów w diecie

Tłuszcze to ważny składnik w diecie, ale trzeba uważać, aby nie dostarczyć go organizmowi w nadmiarze. Kiedy tak się dzieje, skutecznie możemy obciążyć wątrobę. Dlaczego? Otóż podczas ich spalania powstają toksyczne związki, które ta musi zneutralizować, aby potem mogły po prostu zostać wydalone.

Trzeba jednak wiedzieć, że bez udziału tłuszczów wiele witamin, w tym A,D,E i K może nie poradzić sobie z przyswojeniem przez organizm. Jeśli tak się stanie, może mieć to kolejne przykre dla organizmu konsekwencje zdrowotne. O których dobrych tłuszczach mowa? Przede wszystkim nienasyconych kwasach tłuszczowych, które niekiedy nazywane są także witaminą F. Organizm nie jest w stanie sam jej wytworzyć, więc warto sięgać w tym celu po tłuszcze roślinne. Tutaj pomocny będzie na przykład olej lniany.

Wielu z nas nie wie jednak, w jaki sposób łączyć ze sobą składniki tudzież w jakich ilościach dostarczać je organizmowi. Tutaj w dużej mierze zależy wiele od naszego trybu życia i ogólnej kondycji organizmu. W przypadku kłopotów z samodzielnym skomponowaniem diety, można udać się więc do doradcy żywieniowego tudzież poprosić o pomoc specjalistów z cateringu dietetycznego.

Zobacz także: https://www.e-szkrab.pl/wspierac-odpornosc-dziecka/