akcesoria

Jak wybrać poidełko dla chomika?

Szukając odpowiednich akcesoriów dla chomika, nie można zapomnieć o poidełku. Choć gryzoń ten to zwierzę pustynne, które niezbyt dużo pije, to należy mu zapewnić nieograniczony dostęp do wody. W sklepach zoologicznych, obok licznych zabawek dla chomika i innych akcesoriów, znajdziemy różne modele poidełek. Jaki model będzie najlepszy dla naszego pupila? O tym w artykule.

Wielu początkujących właścicieli chomików rezygnuje z zakupu poidełka dla chomika na rzecz klasycznej miseczki. Jeśli Wy również wpadliście na taki pomysł, to na samym początku odradzamy jego realizację. Miseczki z wodą w klatce chomika są bardzo niepraktyczne. Zwierzę łatwo może zabrudzić wodę, rozlać ją lub wpaść do pojemnika. Z kolei poidełko jest higieniczne, łatwe w obsłudze dla zwierzęcia, a do tego idealnie dozuje dokładnie tyle wody, ile zwierzę w danym momencie potrzebuje.

Typy poidełek dla chomika

Wśród akcesoriów dla chomika znajdziemy dwa podstawowe rodzaje poidełek. Swoją konstrukcją dostosowane są one do miejsca, w jakim trzymamy zwierzę. Większość hodowców decyduje się na tradycyjne klatki, ale niektórzy wybierają również akwaria. Do tych drugich przygotowano płaskie poidełka na przyssawki. Jeśli jednak nasz chomik przebywa w klatce, to wybierzmy dla niego pojemnik, który będzie można przymocować na jej szczebelkach za pomocą dołączonych do zestawu drutów.

Jakie poidełko dla chomika wybrać?

Poidełka dla chomików wykonane są zazwyczaj z plastiku lub szkła. Zakręcane są na korek zakończony metalową rurką. Z kolei na końcu jej wnętrza znajduje się metalowa kulka, która zatyka poidełko i zabezpiecza je przed wyciekiem wody. Chomik, gdy chce się napić, podrzuca do góry kuleczkę językiem i wtedy woda wypływa. Ten bardzo prosty mechanizm jest jednocześnie wysoce efektywny. Zapobiega wyciekaniu wody, gdy zwierzę nie używa poidełka i pozwala precyzyjnie odmierzyć ilość płynu, gdy gryzoń jest spragniony.

W sklepach zoologicznych znajdziemy poidełka o różnej pojemności i to od niej właśnie powinniśmy uzależnić wybór konkretnego modelu. Jeśli planujemy często wymieniać wodę i nie stanowi to dla nas problemu, a przy tym nasz chomik pije niewiele, wybierzmy mniejszy pojemnik. Jeśli natomiast nie jesteśmy tak pilni w opiece nad zwierzęciem lub posiadamy kilka chomików w jednej klatce, zdecydowanie wybierzmy poidełka w większym rozmiarze. W sklepie zoologicznym Wyspazwierzat.pl znajdują się modele o pojemności od 75 do nawet 1100 ml. Z powodzeniem zatem wybierzecie wersję, której potrzebujecie.