stomatolog

Implanty — jak je dopasować do swoich potrzeb?

W porównaniu do klasycznych protez implanty są niezwykle wygodne, komfortowe w noszeniu i prezentują się niemal identycznie jak naturalne zęby. Z tego powodu rozwiązanie to jest chętnie wybierane przez wszystkie te osoby, które zmagają się z brakami w uzębieniu. Obecnie stomatologia oferuje wiele modeli implantów wykonanych z różnych materiałów. Jak dopasować je do swoich potrzeb? Podpowiadamy.

Implanty jednofazowe czy dwufazowe?

W sytuacji, kiedy wszczepia się implanty w Szczecinie na miejsce brakujących przednich zębów, najczęściej stosuje się modele jednofazowe. Wyróżniają się one tym, że po zamocowaniu można nałożyć na nie uzupełnienie protetyczne i dzięki temu pacjent wychodzi z gabinetu z pełnym uzębieniem. Stosowane są one najczęściej w przypadku braków z przodu szczęki.

Z kolei modele dwufazowe wiążą się ze znacznie dłuższym procesem leczenia. W takim przypadku podczas jednej wizyty wszczepia się implant. Następnie przez długi czas integruje się on z tkanką kostną i dopiero kiedy zostanie odsłonięty, instaluje się na nim zęba.

Rodzaj materiału implantu

Dentysta w Szczecinie pomaga swoim pacjentom w dopasowaniu implantu dostosowanego do ich potrzeb. Najczęściej wykonane są one z tytanu lub cyrkonu. Te pierwsze charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami biokompatybilnymi, dzięki czemu szybko integrują się z kością. Są trwałe, stabilne i wytrzymałe. Ich wadą jest srebrnoszary kolor, który jeżeli dziąsło się osunie, może być widoczny.

Z kolei implanty wykonane z tlenku cyrkonu mają bardzo podobne właściwości do naturalnej tkanki zęba i szybko się z nią adaptują. Dodatkowo mogą być stosowane przez alergików i nie reagują na zmiany temperatury, ani odczynu w jamie ustnej, nie zmieniają też smaku pokarmów.

Wybór implantów to często decyzja na całe życie, dlatego warto wcześniej przeanalizować wszystkie możliwości i kierując się nie tylko ich ceną, ale także właściwościami konkretnego rozwiązania, dobrać najlepszy dla siebie model.