jazda konna co warto wiedziec

Co musisz wiedzieć o jeździe konnej zanim zaczniesz?

Jazda konna jest jednym z najpopularniejszych sportów. Posiada ona wiele zalet i jest pomocna zarówno w poprawie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Do rozpoczęcia nauki jazdy konnej nie potrzeba wiele i niemal każdy może zacząć uprawiać ten sport. Niezależnie od tego czy myśli się o niej jak o hobby, czy jak o sporcie, warto jest wiedzieć kilka podstawowych rzeczy.

Jazda konna – dla kogo?

Sportową naukę jazdy konnej mogą zacząć już dzieci. Im wcześniej się zacznie tym lepsze i szybsze efekty przyniesie. Osoby, które chcą jeździć na koniu hobbystycznie lub terapeutycznie, mogą zacząć w każdym wieku. Będzie ona świetnym wyborem dla tych, którzy:

  • Chcą mieć hobby
  • Lubią zwierzęta i naturę
  • Chcą uprawiać sport, poprawić kondycję, zrzucić zbędne kilogramy
  • Mają zaburzenia zdrowia psychicznego
  • Mają niepełnosprawność ruchową

Po co jeździć konno?

Jeździć konno można z wielu powodów. Pierwszym z nich jest jazda sportowa, branie udziału w konkursach i pokazach konnych. Można na przykład jeździć w wyścigach na długie i krótkie dystanse, trenować jazdę wyczynową lub skakać przez przeszkody.

Hobby to kolejny powód, dla którego ludzie jeżdżą konno. Jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, aktywność fizyczną oraz relaks. Można jeździć na przejażdżki, obcować z naturą i spędzać czas z innymi na wspólnych spotkaniach i wycieczkach konnych.

Jeździć konno można również dla zdrowia. Osoby posiadające zaburzenia psychiczne i niepełnosprawność ruchową, mogą z nimi walczyć za pomocą terapii konnej. Kontakt z końmi zmniejsza stres i lek, a jazda pomaga poprawić koordynację ruchową, równowagę, siłę oraz dodać pewności siebie.

Przygotowanie do jazdy konnej

Zanim rozpocznie się jazdę konno trzeba odpowiednio się przygotować. Wiele użytecznych informacji można znaleźć na portalu horse team. Oprócz decyzji o wyborze instruktora, szkoły i właściwego konia, należy zwrócić uwagę na odpowiednie wyposażenie. Wysokiej jakości siodło syntetyczne lub skórzane to absolutna podstawa. Bez dobrego siodła jazda będzie nieprzyjemna i uciążliwa dla jeźdźca oraz zwierzęcia. Również należy zaopatrzyć się w uzdę i lejce dopasowane do konia, aby można było wygodnie go kontrolować.

Korzyści z jazdy konnej

Zdrowotne działanie jazdy konnej jest znane od dawna. Dzięki uprawianiu tego sportu można poprawić kondycję fizyczną, zrzucić zbędne kilogramy oraz zbudować siłę. Regularne ćwiczenia z koniem wyzwalają pozytywne emocje i sprawiają radość. Dzięki temu pomagają w redukcji stresu i pozbyciu się leku, co prowadzi do zwiększenia pewności siebie i pozbyciu negatywnych emocji.

Poprzez jazdę konną można rozwijać relacje z otoczeniem. Praca z koniem pomaga zwiększyć swoje zdolności interpersonalne i nauczyć się budowania relacji. Dla wielu osób koń to również przyjaciel. Spotkania w grupach pozwalają na nawiązanie nowych znajomości, a przejażdżki konne są dobrym sposobem na wspólne spędzanie czasu.

Jazda konna to wartościowy sport, który może przynieść dużo korzyści. Niezależnie od celu jego uprawiania, uczy i rozwija na bardzo wielu poziomach.