dach

Zielony dach i jego obsługa – co warto wiedzieć?

Pomysły na ekologiczne rozwiązania w przestrzeni miejskiej łączą piękno natury z nowoczesną technologią. Jednym z tego typu wdrożeń są zielone dachy, wyróżniające się z daleka na tle zwykłych konstrukcji. Obszar taki pozwala na odpoczynek i jest wartościowy dla środowiska. 

Zielony dach – czy jego obsługa jest problematyczna?

Po bliższym zapoznaniu się ze specyfiką zielonych dachów niektóre osoby mogą mieć wątpliwości, czy ich obsługa nie będzie się wiązać z wieloma problemami. Faktycznie, biorąc pod uwagę zielony dach obsługa rozwiązania może okazać się zbyt skomplikowana dla przeciętnego człowieka. Jednak znakomicie rozwiążą to profesjonaliści.

Już na etapie projektowania wykonuje się ważne czynności, wpływające na późniejszą wygodę z korzystania z dachu. Chodzi między innymi o taki dobór roślin, by nie były one same w sobie kłopotliwe. Zielony dach stworzony z wieloletniej roślinności lub sukulentów jest dużo bardziej odporny na wszelkie losowe zjawiska. 

Zielone dachy a wybór producenta

Długą żywotność w doskonałym stanie gwarantuje zielonym dachom wybór najlepszego producenta. Firma odpowiedzialna jest za projekt dostosowany do możliwości budynku. Producent zielonych dachów zapewnia nowoczesne rozwiązania usprawniające budowę oraz każdy ewentualny remont. 

Ważny jest dobór roślin, które muszą być ułożone w warstwach. Taka budowa zielonego dachu ma znaczenie w każdym klimacie i zyskuje na wartości w przypadku niekorzystnej pogody. Obsługa zielonych dachów uwzględnia zadbanie o rośliny przez cały rok. W grę wchodzi podlewanie, przesadzanie, oczyszczanie. 

Samowystarczalny zielony dach?

W klimacie umiarkowanym odpowiednio zaprojektowane zielone dachy okazują się dość bezproblemowe, ale nie są do końca samowystarczalne. Zaleca się doglądanie kondycji roślin, więc na wszelki wypadek warto doprowadzić na dach instalację nawadniającą i odprowadzającą nadmiarową wodę.

Podsumowując, pomysł na zielony dach jak najbardziej warto zrealizować, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. Trzeba tylko zadbać o fachową obsługę, między innymi korzystny projekt i właściwy dobór roślin.