Lokowanie pieniędzy w nieruchomości jest ostatnio coraz ciekawszą alternatywą dla inwestorów. Szczególnie dla tych, którzy rozpoczynają swoją drogę inwestycyjną i mają niewielkie umiejętności finansowe. Przechowywanie nadwyżek pieniędzy na lokatach i kontach, inwestowanie w obligacje jest wyjątkowo nieopłacalne. Zarazem są to ulubione, bo bezpieczne instrumenty finansowe. Równie bezpieczny i stabilny wydaje się rynek nieruchomości. Nie tracą one na wartości, wręcz przeciwnie wykazują tendencje zwyżkową, a odpowiednio zainwestowane środki mogą przynosić spore zyski. Kupowanie mieszkań pod wynajem to jeden z ulubionych pomysłów inwestorów.
Szukasz mieszkania inwestycyjnego nad morzem? Odwiedź: https://baltickorona.pl/apartamenty-sprzedaz/
Formy najmu mieszkania
Bardzo słusznie, należy jednak pamiętać, że czerpanie zysku z wynajmu nie jest uzyskiwaniem dochodu pasywnego, a jednak wymaga od nas nakładu pracy. Istnieją dwie formy najmu: długoterminowa i krótkoterminowa, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Najem długoterminowy to sytuacji, w której wynajmujemy nieruchomość na cele mieszkaniowe na podstawie zawartej umowy terminowej. Podatek od najmu rozliczamy na zasadzie ryczałtu 8, 5 % przy dochodzie poniżej 100 000 i 12, 5% powyżej tej kwoty. Jest to bardzo wygodna forma, zawierasz bowiem jedną, długa umowę i co miesiąc odbierasz ustaloną opłatę. Zarazem sytuacja ta może sprawić niedogodność, jeśli najemca się w naszym mieszkaniu „zasiedzi”, założy rodzinę, zwiąże na zbyt długo. Może przyjść moment, że przestanie wnosić opłaty, dokona zupełnie w naszym odczuciu niepotrzebnych remontów, innymi słowy będzie traktował lokal jak własny.
Polskie prawo stoi niestety po stronie najemcy, nawet nieuczciwego. Jeśli pobierasz czynsz w opatach miesięcznych, to skuteczne rozwiązanie umowy zajmuje aż cztery miesiące. Niestety nawet jej skuteczne wypowiedzenie nie musi oznaczać, że lokator się wyprowadzi. Ty także nie możesz go skutecznie wyrzucić. Nie możesz nawet wejść do mieszkania, bo stanowiłoby to naruszenie jego miru domowego. Jedyne, co pozostaje, aby pozbyć się niechcianego lokatora to wystąpienie do sądu z wnioskiem o eksmisje. Inaczej jest w przypadku najmu krótkoterminowego. Mieszkanie wynajmujesz wówczas na kilka lub nawet jedną noc i działalność traktujesz bardziej jak wynajem hotelowy. Ta forma najmu cieszy się coraz większą popularnością i to nie tylko w miejscach atrakcyjnych turystycznie,. Często nawet niższa od hotelowej cena nie jest konieczna, najemcy doceniają bowiem domowe warunki, kameralność, możliwość dostępu do kuchni. Natomiast dla wynajmującego ta forma może być bardzo niedogodna. Wynajem krótkoterminowy to większa rotacja i anonimowość, a więc zwiększona możliwość uszkodzeń czy strat. Dodatkowo wymaga od wynajmującego zainwestowania większej ilości czasu na obsługę czy sprzątanie. Bywa za to zdecydowanie bardziej atrakcyjna finansowo.
Zobacz także: http://wmediach.pl/jak-rozliczyc-przychod-z-wynajmu-mieszkania/