drukarki 3d

Projektowanie 3D w przemyśle – jakie ma korzyści i zastosowanie?

Za pomocą projektowania 3D można tworzyć na komputerze modele 3D różnych typów obiektów, które następnie mogą zostać wykorzystane do przygotowania gotowych obiektów na drukarkach 3D. Jakie korzyści niesie ze sobą projektowanie 3D w przemyśle? Jakie ma ono zastosowanie?

Projektowanie 3D – na czym polega?

Proces określany jako projektowanie 3D polega na przygotowaniu projektu obiektu w programie komputerowym umożliwiającym projektowanie w trzech wymiarach. Program ten pozwala wtedy na stworzenie dokładnego projektu, który następnie może być wykorzystany do dalszych celów.

Przygotowany projekt 3D może posłużyć między innymi do wykonania wizualizacji 3D zaprojektowanego obiektu. Oznacza to, że można nadać mu wtedy wygląd obiektu wyglądającego bardziej realistycznie, a często trudnego do odróżnienia w porównaniu ze zdjęciem rzeczywistego obiektu. Wówczas wizualizacja może zostać wykorzystana do wykonania folderów reklamowych, prezentacji, szkoleń, filmów.

Ponadto projekt 3D może być użyty do wykonania rzeczywistego obiektu za pomocą techniki druku 3D. Projekt stanowi wtedy swoistego rodzaju instrukcję dla drukarki 3D, która może wykonać go z wysoką precyzją. W ten sposób można bardzo łatwo, szybko i dodatkowo tanio tworzyć obiekty jednostkowe, bez konieczności tworzenia ich form czy seryjnej produkcji.

Zastosowanie projektowania 3D

Technika jak projektowanie 3D ma bardzo szerokie zastosowanie i jest ona obecnie używana w wielu celach.

Stosowana jest ona w przemyśle w branżach jak automotive, branża mechaniczna, elektroniczna, a także używana jest również w budownictwie, architekturze, a nawet w medycynie i wzornictwie przemysłowym.

Projekt 3D może posłużyć wtedy do przetestowania wizji projektanta, aby dowiedzieć się, czy jego pomysł może okazać się skuteczny. Wykonane wtedy na podstawie projektu 3D prototypy mogą posłużyć do wybrania najkorzystniejszego wariantu danego produktu.

Projektowanie 3D – jakie oferuje korzyści?

Projektowanie obiektów trójwymiarowych pozwala na uzyskanie szeregu korzyści, stąd też obecnie jest ono wybierane coraz częściej przez firmy działające w różnych branżach.

Warto przede wszystkim wskazać na poniższe korzyści:

  • szerokie zastosowanie – projektowanie 3D może posłużyć do przygotowania projektu niemalże każdego obiektu

  • trafne decyzje biznesowe – na podstawie projektu 3D można podejmować trafne decyzje, na przykład dotyczące wyboru określonego wariantu produktu

  • niższe koszty – wcześniejsze zaprojektowanie 3D produktu pozwala na wybranie jego najkorzystniejszej wersji, pozwala też na wyeliminowanie konieczności jego wyprodukowania, gdy potrzebna jest tylko wizualizacja