dbanie o zwierzeta

Paszporty dla zwierząt – w jakim celu się je wyrabia?

Podróże z pupilami zyskują na popularności. Coraz więcej osób zabiera swoje zwierzęta ze sobą, wyjeżdżając za granicę i szuka informacji, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. Ważnym elementem przygotowania zwierzęcia do wyjazdu jest szczepienie, a także wyrobienie mu paszportu. Co należy zrobić, żeby uzyskać paszport dla swojego pupila? Podpowiadamy.

Czym jest paszport dla zwierząt?

Paszporty dla zwierząt pełnią podobną funkcję co paszporty ludzkie — ułatwiają identyfikację zwierzęcia w trakcie podróży zagranicznych. Występują w formie książeczki i zawierają najważniejsze informacje o właścicielu, zwierzęciu, a także o aktualnych szczepieniach i badaniach, którym zostało poddane zwierzę. Tam również znajdują się dane mikroczipu, który został zwierzęciu zaimplantowany. Paszport wydaje się tylko niektórym gatunkom zwierząt domowych, na przykład kotom, psom czy fretkom. Paszporty dla zwierząt w Częstochowie można wyrobić w niektórych lecznicach.

Dlaczego wyrabia się paszporty dla zwierząt?

Paszport ułatwia organizację podróży zagranicznych i zapewnia służby celne innego kraju, że dane zwierzę jest zdrowe i nie stwarza zagrożenia dla zwierząt mieszkających w danym państwie. Wyrabianie paszportów i czipowanie zwierząt w Częstochowie lub w innych miastach) ułatwia też odnalezienie zwierzęcia, gdyby zaginęło.

Nie każde zwierzę dobrze znosi podróżowanie, więc warto najpierw upewnić się, jak radzi sobie z wyjazdem na mniejsze dystanse.

O czym jeszcze należy pamiętać, zabierając ze sobą zwierzę w podróż?

Podróżowanie ze zwierzęciem wymaga odpowiedniego przygotowania. Każdy pupil potrzebuje bezpiecznego transportera lub torby przeznaczonej do transportu zwierząt. Dłuższe podróże, na przykład z kotem, wymagają też przygotowania mobilnej kuwety dla zwierzęcia, tak żeby w trakcie podróży mógł skorzystać z toalety. W przypadku psów warto zainwestować w jednorazowe podkłady higieniczne. Wyjeżdżając ze zwierzęciem, nie można też zapomnieć o wodzie i jedzeniu.