Obsługa księgowa rolników – kiedy jest potrzebna?

Gospodarstwa rolne to nic innego jak spore i prężnie działające przedsiębiorstwa. Oczywiście różnią się one nieco od typowych przedsiębiorstwem między innymi specyfiką branży, czy też sposobem prowadzenia księgowości. Nie zmienia to jednak faktu, iż obsługa księgowa rolników może być potrzebna. Kiedy tak się dzieje i kto może ją nam zaoferować?

Gdzie oferowana jest obsługa księgowa rolników?

Z racji na to, że obsługa księgowa rolników w Brańsku to usługa, która może diametralnie różnić się od „zwyczajnej” obsługi księgowej, to trzeba jej szukać w biurach rachunkowych, które specjalizują się właśnie w obsłudze gospodarstw rolnych i co najważniejsze mają w niej doświadczenie. W takich biurach można liczyć na najlepsze efekty takiej współpracy.

Chcąc wyszukać biuro rachunkowe w Brańsku, które obsłuży gospodarstwa rolnicze warto przejrzeć dokładnie ofertę każego biura i sprawdzić, czy jest ono w stanie obsługiwać gospodarstwa rolnicze. Do tego warto sprawdzić, czy wśród poprzednich lub obecnych klientów znajdują się takie gospodarstwa i jeśli tak, to dobrze będzie poznać ich opinię.

Kiedy obsługa księgowa rolników jest konieczna?

Rolnicy są traktowani przez prawo nieco inaczej niż inne przedsiębiorstwa i zmienia to sporo również w kwestii księgowości. Dla przykładu nie muszą oni płacić podatku dochodowego. Co ciekawe prowadzenie przez nich księgowości to także nie wymóg. Mogą oni się jednak na nią zdecydować. Prawo,a  dokładniej art 24a ust 2 pkt 2 ustawy o PIT mówi o tym, że obowiązek prowadzenia ksiąg przez osoby uzyskujące przychody z działów specjalnych produkcji rolnej uzależniono od dokonania zgłoszenia zamiaru prowadzenia takich właśnie ksiąg.

Księgi są jednak wymagane w innej sytuacji. Mowa tu o pełnej księgowości. Jest ona wymagana dla każdego przedsiębiorstwa, którego przychody w roku obrotowym przekroczyły co najmniej równowartość 1.200.000 euro w złotówkach. Podobnie jak w wypadku przedsiębiorstw dotyczy to jednak największych gospodarstw rolniczych, które mają naprawdę gigantyczne obroty każdego roku i dość spore plony.