O czym pamiętać meblując pokój dziecka?

Po pojawieniu się dziecka w rodzinie zmienia się wszystko w życiu rodziców. Styl życia, ilość wolnego czasu, priorytety, a nawet wygląd własnego mieszkania, podlegają korektom. Dziecko potrzebuje osobnego pokoju. Kiedy dziecko jest jeszcze bardzo małe, nie pozwoli dwojgu rodzicom spać w tym samym czasie, a po chwili on i ty będziecie czuć się nieswojo w tym samym pokoju. Jeśli masz mieszkanie jednopokojowe, wówczas metoda podziału na strefy pomoże stworzyć własne terytorium dla dziecka. Samo meblowanie pokoju dziecka jest dużo trudniejsze niż dobór mebli do pokoju osób dorosłych. Jednak cała operacja skończy się pozytywnie, kiedy będziemy pamiętać o kilku żelaznych zasadach.

Wiek dziecka

Po rozwiązaniu problemu z wyborem pomieszczenia pojawia się wiele innych pytań, na przykład, jak wybrać meble do pokoju dziecinnego lub w jakiej kolorystyce lepiej zaprojektować pokój? Wszystkie są bardzo ważne i wymagają od rodziców dużej uwagi. Dzieci rosną szybko i często potrzebują mebli „do wzrostu”. Na przykład, począwszy od trzeciego roku życia, łóżko powinno mieć różną wielkość od 70 x 150 cm do 80 x 170 cm. W wieku 5 lat dziecko z łatwością osiąga półkę o wysokości 130 cm, a w wieku 7 lat – do 150 cm. Jeśli powieszasz je wyżej, niewygodne będzie wyciągnięcie z nich rzeczy. Wybierz odpowiedni pulpit. Dla dziecka bardzo ważne jest zachowanie postawy i dobrego widzenia. Wysokość stołu dla dziecka w wieku 6–7 lat wynosi 52 cm, 7–8 lat ma 58 cm, 9–11 lat ma 70 cm Dla tych, którzy nadal chodzą do przedszkola, odpowiednie są stoły o wysokości 40–45 cm. Farby do dekoracji mebli dziecięcych powinny być oparte na nieszkodliwych rozpuszczalnikach, najlepiej na bazie wody (na bazie wody, akrylu i akryl-poliuretanu, płetwonurka, wosku olejnego). Zawiasy i mechanizmy skrzynek powinny znajdować się przy zamykaczach, aby dziecko nie uszczypnęło rąk. Gałki do mebli dziecięcych muszą być skonstruowane w sposób bezpieczny i solidny. Jeśli meble lub wystrój są podłączone do sieci elektrycznej (na przykład wbudowane oświetlenie), ważna jest dokładność wykonania, dobre mocowanie i izolacja przewodów. Chronić sklepy przed dziećmi.

Zobacz: https://kidzone.com.pl/pokoj-dzieciecy-bezpieczne-materialy-elementy-wyposazenia-uchwyty-meblowe/

Bezpieczeństwo

Do wyboru mebli dziecięcych należy podchodzić bardzo rozważnie. Niezawodność konstrukcji, zespołów i osprzętu, hipoalergiczność i przyjazność dla środowiska materiałów, rozmiary odpowiadające wiekowi to tylko niektóre punkty, które rodzice kupujący produkty do wnętrz dziecięcych powinni wziąć pod uwagę. Dzieci uwielbiają badać i sprawdzać wszystko pod kątem siły. Lubią odkręcać gałki z szafek i wylewać różne płyny na tapicerkę, wskakiwać na łóżko i rzucać poduszkami. Dlatego szuflady nie powinny wypadać, a nogi krzeseł nie powinny być łatwo odkręcane. Ponadto meble powinny być lekkie, ponieważ dziecko może chcieć samodzielnie przenosić pufę lub stół, zamieniać pudełka na zabawki. Wszystkie przedmioty we wnętrzu pokoju dziecinnego powinny przyczyniać się do rozwoju dziecka, inspirować kreatywność i motywować do nauki. I co najważniejsze – meble powinny być praktyczne i wygodne bez względu na wzrost i wiek dziecka. Gdy dziecko dorasta, pokój musi również rosnąć wraz z nim.

Pamiętajmy, że dziecko musi czuć się w swoim pokoju swobodnie.  Świetnym pomysłem na „ożywienie” mebli jest wymiana gałek w komodach czy szafach. Manufaktury takie jak dotmanufacture.com oferują ręcznie wytwarzane modele które dobrać można rozmiarami lub kolorami. W bogatej ofercie tego sklepu internetowego znajdziemy zarówno gałki ze zwierzątkami, jak i np. coś dla małych księżniczek czyli piękne emaliowane gałki w różowe kropeczki.