work

Molestowanie w pracy – to musisz wiedzieć!

Padłaś ofiarą molestowania w pracy? Bądź jesteś molestowana a może nawet nie zdajesz sobie z tego do końca sprawy?

Pracując w dużych korporacjach często spotykamy się z bardzo różnymi zachowaniami. Najczęściej oczywiście nasi koledzy i koleżanki potrafią uszanować wytyczone granice, jednak… co zrobić gdy jednak te granice zostaję przekroczone?

Poznajcie kilka przykładów molestowania a także jak najlepiej na nie reagować?

 

1.Co kiedy nasz kolega (albo koleżanka!) z pracy rzuca w naszym kierunku nie odpowiednie komentarze, wysyła obraźliwe maile czy wiadomości rodem jak z porno?

Zbierz się na odwagę w tym momencie i stań z tą osobą twarzą w twarz. Postaraj się zrobić to w miejscu publicznym, gdzie jednak ktoś będzie z boku. „Takie komentarze mi przeszkadzają, irytują mnie. Proszę, przestań odzywać się do mnie w ten sposób.” – grzecznie, ale stanowczo. Nigdy nie odpowiadaj na tego typu wiadomości czy maile, jednak je zachowaj – na telefonie, komputerze czy pendrive – nie życzymy tego, ale taki „dowód” może przydać Ci się na przyszłość. Jeśli jednak po rozmowie komentarze i wiadomości nie ustaną należy zgłosić takie zachowania do działu HR.

2.Co kiedy nasz współpracownik, albo co gorsza, grupa współpracowników ciągle rzuca w naszym kierunku seksistowskie komentarze bądź takie o seksualnym podtekście? Takie zachowania bardzo wyprowadzają z równowagi, potrafią sprawić, że kobieta się zwolni z pracy, a przecież tak nie może być! Tak więc takie zachowanie trzeba jak najszybciej zgłosić przełożonemu i to najlepiej w formie pisemnej. W zależności od sytuacji – taki współpracownik powinien być zwolniony, bądź przynajmniej ostrzeżony – jeśli sytuacja na to pozwoli.

3.Czasami bywa również tak, że nie molestuje Cię ktoś z obcy, ale Twój… były, z którym przyszło Ci nadal pracować. Nie ważne w tym momencie jest to, co było kiedyś między wami. Teraz jeśli jego zachowanie wobec Ciebie jest niewłaściwe, to zgłoś to do przełożonego, tak samo jak w poprzednich przypadkach.

4.Co jeśli jednak prześladuje Cię Twój przełożony? W takim przypadku warto sprawdzić w firmowych papierach, czy pracuje w niej osoba odpowiedzialna za takie „przypadki” do której mogła byś udać się po pomoc. Jeśli nie, wtedy zgłoś zachowanie przełożonego jemu szefowi, bądź też działowi HR.

Co w momencie gdy za bardzo się boisz, bądź kadra zarządzająca nic nie robi w Twojej sprawie?

Porozmawiaj ze współpracownikami z którymi jesteś „blisko”, których lubisz i którym możesz ufać. Poproś ich o moralne wsparcie. Może takie zachowanie szefów czy współpracowników jak molestowanie seksualne nie dotyczy tylko Ciebie? Wtedy udaj się do przełożonych z osobą poszkodowaną. Razem będzie wam „raźniej”.

Pamiętaj, że ignorowanie zawiadomienia o molestowaniu i nie podjęcie wobec skargi żadnych działań jest niezgodne z prawem! Możesz w takim przypadku pójść dalej, do organizacji zajmujących się problemem molestowania albo nawet do inspekcji pracy. W ostateczności – zawsze możesz udać się do sądu.