Jakie są rodzaje pierścionków?

Pierścionek to klasyka jubilerskich wyrobów. Noszą je wszyscy niezależnie od płci bo przecież obrączki ślubne to również rodzaj pierścionka. Pasuje do większości stylizacji i łatwo zestawia się go z inną biżuterią. To jaki rodzaj pierścionka wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych upodobań.

Wybieramy kolor i metal szlachetny

W salonach jubilerskich znajdziemy pierścionki z różnych kolorów złota, żółtego, białego a nawet różowego. Tańsze odpowiedniki to pierścionki srebrne lub ze stali szlachetnej a droższe niż złoto to pierścionki platynowe. Mówi się, że kolorów biżuterii, szczególnie w obrębie jednego gatunku nie powinno się mieszać, chociaż trendy w tej kwestii są bardzo zmienne. Niemniej jednak miłośnicy srebrnej biżuterii nie muszą jednak rezygnować z kosztownej i trwałej biżuterii. Białe złoto będzie doskonale wyglądało na dłoni w towarzystwie wysokiej jakości srebrnych pierścionków. Złote pierścionki w żółtym kolorze lepiej prezentują się z różową odmianą tego metalu. Modne są również połączenia różnych kolorów w jednym pierścionku. To pomysłowa alternatywa dla niezdecydowanych kobiet.

Gładki, grawerowany a może z kamieniem?

Gładkie pierścionki to zwykle właśnie obrączki, które są najbardziej uniwersalnym rodzajem pierścionków. Pasują do każdego stylu osobowości, charakteru pracy czy ulubionych stylizacji. Grawerowane pierścionki to ciekawa propozycja dla osób, które chciałyby urozmaicić nieco swoja biżuterię a jednocześnie nie przepadają za kamieniami ozdobnymi. Grawer może być bardzo delikatny lub znacznie bardziej wyrazisty. Można także wybrać pierścionek o wypukłej fakturze, który z pewnością będzie prezentował się efektownie i oryginalnie. Najbardziej ozdobnymi pierścionkami są te uzupełnione kamieniem szlachetnym. Może to być kosztowny brylant lub diament, kolorowy kamień jak rubin czy szmaragd, perła ale też znacznie tańsza cyrkonia. Od wielkości kamienia zależeć będzie czy pierścionek będzie okazałą i rzucającą się w oczy biżuterią czy subtelną i delikatną ozdobą dłoni.

Obrączki ślubne, przyjaźni, pierścionki zaręczynowe

Czy obrączki są zarezerwowane wyłącznie dla małżonków? Zdecydowanie nie! Istnieje coś takiego tzw. obrączki przyjaźni, które noszą często nastolatki dla podkreślenia łączącej je więzi i sympatii. Zwykle jest to biżuteria srebrna z racji swojej ceny. Czasami zdarza się, że na srebrne obrączki decydują się pary, dla których na ślubne krążki jest jeszcze za wcześnie a chcą nadać swoim uczuciom jakiś materialny symbol. Innym niezwykle popularnym rodzajem pierścionków są modele zaręczynowe. Klasyczne wzory są dość charakterystyczne, to złote pierścionki o prostym, smukłym kształcie z umiejscowionym centralnie kamieniem szlachetnym, najczęściej brylantem. Może być to jeden większy kamień bądź też  kompozycja kilku mniejszych. Pierścionki zaręczynowe z reguły są dość drogie z racji właśnie użytych kamieni szlachetnych. Pary, które nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek czasami decydują się na syntetyczną imitację brylantu czyli cyrkonię.