Meteoropatia

Meteoropatia – co to jest i jak sobie z nią radzić?

Meteoropatia to choroba cywilizacyjna. Potwierdzeniem tego mogą być badania, które wykazują, że osób cierpiących na tą dolegliwość przybywa wraz z rozwojem właśnie cywilizacji. Największy jej wpływ na samopoczucie mogą odczuć chorzy w okresie zimowym i jesiennym, kiedy naczynia krwionośne się obkurczają z powodu mrozu. Jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić?

Co to jest meteoropatia?

Meteopatia, bo taką też nazwę nosi ta dolegliwość, to zwiększona wrażliwość na warunki pogodowe. W powszechnej opinii uznawana jest za chorobę, choć jest to błędne stwierdzenie.

Powodem tego jest fakt, że nadal nie ma wyników badań potwierdzających wpływ pogody na samopoczucie człowieka. Za wszystko ponoć odpowiedzialny jest jego wewnętrzny zegar.

Jakie są objawy meteoropatii?

Do jednych z najczęstszych objawów zalicza się bezsenność, senność oraz bóle głowy. Niekiedy zdarzają się także migreny, rozdrażnienie, osłabienie i zmniejszona wydolność fizyczna. Jednak wszystkie te objawy może odczuwać także zdrowy człowiek, który z tą dolegliwością nigdy nie miał styczności.

Często słyszy się narzekania osób, że „łupie” ich w kościach na zmianę pogody. Również reumatyzm, blizny pooperacyjne czy miejsca złamań kości oraz skręceń stawów mogą oddziaływać na pogodę. Winnym tego jest niezależny i wegetatywny układ nerwowy, który steruje wszystkimi procesami życiowymi.

Jego działanie odbywa się bez świadomości człowieka. Dba on w szczególności o zachowanie odpowiedniej równowagi wewnętrznej. Niestety pogoda może w pewien sposób wpływać na jego funkcjonowanie, a odczuwać to mogą w szczególności astmatycy i osoby z chorobą niedokrwienną.

Jak sobie radzić z meteopatią?

Niestety na dolegliwości związane z meteopatią nie ma recepty, jednak można ograniczyć jej wpływ poprzez przestrzeganie kilku ważnych zasad. Przede wszystkim trzeba sprawdzać sytuację biometeo. Równie zbawienne może okazać się częste przebywanie na świeżym powietrzu. Ruch, aktywność fizyczna, bez względu na pogodę, pozwolą przyzywczaić organizm do różnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu będzie ono mniej wrażliwe na zmiany zachodzące w naturze.

Warto także przyjmować lecytynę, która wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Nie bez znaczenia będzie także odpowiednie dostosowanie ubioru do panującej za oknem aury. Sen, jak w przypadku wielu innych przypadków choroby, jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Dlatego trzeba zadbać o minimum osiem godzin wypoczynku w nocy.