Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym jest zbawieniem dla niektórych pacjentów, a zwłaszcza tych, którzy odczuwają paniczny lęk przed dentystą. Coraz częściej tego typu praktyki stosuje się także u dzieci oraz osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne uniemożliwiające współpracę pacjenta z lekarzem. Zanim jednak dojdzie do leczenia zębów pod narkozą musimy zostać do tego rodzaju zabiegu odpowiednio przygotowani, a tym samym zakwalifikowani. Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania i co zrobić, aby mogło do niego dojść? Podpowiadamy.
Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym – czy warto?
Leczenie zębów pod narkozą jest opłacalne zwłaszcza dla osób, które chcą wyleczyć wszystkie za jednym razem. Narkoza może działać nawet kilka godzin, więc z powodzeniem w trakcie jej trwania można wykonać różnego rodzaju zabiegi – od zakładania wypełnień, po leczenie kanałowe czy też chirurgiczne w tym na przykład wszczepianie implantów. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że zarówno to, co dentysta będzie wykonywał, jak również czas trwania znieczulenia są ustalane indywidualnie. Trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, które składają się na tego typu działania. Przed samym zabiegiem niezbędna jest również odpowiednia diagnostyka w celu opracowania optymalnego planu leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym.
Zobacz także: https://easyweb.pl/dzieciecy-dentysta-jaki-powinien-byc/
Leczenie zębów pod narkozą – jak się do niego odpowiednio przygotować?
Na wszystkie pytania i wątpliwości związane z wykonaniem narkozy na pewno udzieli informacji lekarz prowadzący, niemniej jest kilka kwestii, które mogą dotyczyć każdego z pacjentów. Na pewno, jeśli jest posiadaczem protezy zębowej, wówczas będzie musiał ją wyjąc. Bardzo ważne jest także zdjęcie okularów lub soczewek kontaktowych. Nie można również mieć na sobie ozdób ani też biżuterii takich jak kolczyki, spinki do włosów, zegarki etc. Kobiety muszą także zmyć makijaż. Przed narkozą jesteśmy zobowiązani do tego, aby nie spożywać alkoholu (przez minimum 24 godziny), jak również na 6 godzin przed jej wykonaniem nie możemy jeść ani pić.
Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym – przeciwwskazania
Jak do wszystkich zabiegów, także do wykonania znieczulenia ogólnego w trakcie leczenia zębów, istnieją pewne przeciwwskazania. Narkozie nie mogą być poddane osoby, które są uczulone na środki podczas niej stosowane. Nie można także jej przeprowadzać u pacjentów, które zmagają się z chorobami układu oddechowego. Nie bez znaczenia pozostają także nieustabilizowane choroby ogólne. Mowa na przykład o nadciśnieniu tętniczym czy też chorobach nerek czy serca.