4.9 C
Warszawa
wtorek, 13 kwietnia, 2021

Konto dla młodych z kartą płatniczą – jakie konto dla studenta wybrać?

Popularne

Będę grał w grę – tylko jaką?

O to jest często spotykany dylemat wśród graczy - wyboru jest od groma, a my mamy ograniczony czas, by...

Wybieramy najlepsze sportowca w kraju

Którego sportowca Polacy kochają najbardziej?Popularność sportowców w Polsce zmienia się z roku na rok. Możemy pochwalić się rzeszą znakomitych...

Dieta pudełkowa – oszczędność czasu

Natłok obowiązków i życie w biegu sprawia, że często nie ma się czasu na przygotowywanie sobie i swoim bliskim...

Czym się kierować wybierając autokar na imprezę firmową?

Wynajem autokarów na różnego rodzaju imprezy firmowe jest bardzo popularny, zwłaszcza wśród firm, które stawiają na to, żeby ich...

Wielu świadomych rodziców uważa, że konto bankowe dla młodych jest wygodnym rozwiązaniem i nie warto zbyt długo czekać z jego założeniem. Jeśli jednak ani karta bankomatowa, ani rachunek osobisty nie były dla dorastającego dziecka niezbędne, to po osiągnięciu dorosłości i udaniu się na studia, bardzo szybko się przekona, jak przydatna bywa bankowość internetowa. Jak wybrać drogą online najlepsze konto bankowe? Na co powinno się w szczególności zwrócić uwagę? Czy wirtualna karta kredytowa to na pewno dobry sposób na nieoczekiwane wydatki? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podpowiadamy, jak kontrolować swoje możliwości finansowe.

Dlaczego student powinien mieć konto w banku?

Powodów, dla których studenci zakładają konta osobiste, jest wiele. Oto niektóre z nich:

 1. Uczelnia nie przekazuje stypendium naukowego ani socjalnego drogą gotówkową, więc rachunek bankowy to konieczność.

 2. Przechowywanie wszystkich środków w jednym miejscu, np. w domu studenckim, lub noszenie ich przy sobie jest zwyczajnie niebezpieczne.

 3. Karta płatnicza – debetowa bądź kredytowa – to świetny sposób na dokonywanie zakupów online.

 4. Zaciągnięcie kredytu studenckiego – kwestia rozliczania się z instytucją udzielającą wsparcia.

 5. Konto bankowe i powiązana z nim aplikacja mobilna pozwalają sprawniej organizować budżet.

 6. Szansa na atrakcyjne zniżki podczas kupowania niektórych produktów i korzystania z wybranych usług.

 7. Popularne na całym świecie karty VISA są powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym – często mniej problemowym niż gotówka.

 8. Otwarcie konta w wieku studenckim często nic nie kosztuje – to dobry moment, by wypróbować niektóre produkty bankowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając konta dla młodych?

Poniżej prezentujemy kilka konkretnych wskazówek:

 • przykładowo, w banku Santander konto zakładane przez internet jest zwolnione z opłaty za otwarcie i prowadzenie oraz gwarantuje darmowe przelewy online,

 • wszelkie wypłaty gotówki poprzez bankomaty danego banku są bezpłatne,

 • dostępność usług typu cashback oraz moneyback,

 • stabilnie działająca aplikacja bankowa, dzięki której można m.in. szybko sprawdzić stan konta,

 • narzędzia ułatwiające tzw. inteligentne oszczędzanie,

 • dostępne płatności typu BLIK, Apple Pay, Google Pay,

 • programy lojalnościowe, dzięki którym na konto osobiste trafiają kilkuprocentowe zwroty za określone typy transakcji,

 • zwolnienie z opłat za kartę debetową lub oferowanie prostych do spełnienia warunków, aby mogła być ona darmowa.

Jak minimalizować koszty prowadzenia konta?

W niektórych przypadkach zarówno konto bankowe dla dziecka, jak i dla młodych, może wiązać się z niespodziewanymi obciążeniami nakładanymi przez bank. Jak ich uniknąć? To bardzo proste:

 1. Zrezygnuj ze sprawdzania stanu konta poprzez bankomaty – znacznie lepiej sprawdzi się w tym przypadku aplikacja.

 2. Uważaj na wysokie prowizje z tytułu przewalutowania transakcji dokonywanych z partnerami zagranicznymi – sklepami online, serwisami VOD, etc.

 3. Unikaj wykonywania najprostszych czynności w oddziałach banku – np. wpłata lub wypłata gotówki.

 4. Nie proś o jak najszybsze wyrobienie karty debetowej czy kredytowej – za przesłanie jej w normalnym trybie z reguły nie zapłaci się nic.

 5. Zachowaj ostrożność względem bankomatów należących do innych podmiotów – nie zawsze opłaca się uszczuplać swoje konto dla młodych o kilka złotych, a często tyle właśnie wynosi prowizja za najprostsze czynności.

 6. Zrezygnuj z łączenia karty płatniczej z legitymacją studencką – to rozwiązanie ogranicza wiele możliwości, np. płatności zagraniczne.

Bank ma znaczenie

Pierwsze konto bankowe dla młodych osób jest niezwykle ważne. Często nie dysponują oni zbyt wielkim budżetem, dlatego warto wybrać taki bank, gdzie zarówno opcje podstawowe, jak i te dodatkowe są w większości bezpłatne. Przykładem może być Santander, który nie pobiera opłat za:

 • prowadzenie rachunku,

 • uruchomienie polecenia zapłaty,

 • przelew natychmiastowy,

 • zlecenie stałe.

A ponadto gwarantuje, że karta płatnicza również będzie darmowa, jeśli w skali miesiąca przeprowadzi się z jej użyciem co najmniej 5 transakcji. Co więcej, klienci mają do stałej dyspozycji udogodnienia takie jak BLIK, Apple Pay czy szybkie przelewy na telefon. Z poziomu aplikacji bankowej mogą też nabyć bilety komunikacji miejskiej.

Warto pamiętać

Nie da się ukryć, że konta dla młodych ułatwiają funkcjonowanie w dynamicznej codzienności, a nowoczesne telefony dotykowe są pełnoprawnymi centrami dowodzenia. Mimo wszystko wybranie optymalnego konta osobistego przez internet to niełatwe zadanie – szczególnie dla osób, które jeszcze nie do końca orientują się w specyfice poszczególnych produktów bankowych. Dobrze, gdy rodzic zechce poświęcić swój czas i wesprze dziecko w tej ważnej życiowej decyzji. Precyzyjnie przekazana wiedza na pewno zaprocentuje, bo dobrze dopasowane konto bankowe online ułatwi młodej osobie wchodzącej w dorosłość oszczędzanie i pomnażanie nawet skromnego kapitału.

Ostatnio dodane

Klimatyzacja w hali. Jak ją wybrać i jak serwisować?

Mimo kryzysu wiele firm decyduje się na różnego rodzaju inwestycje, które związane są z prowadzeniem działalności. Dzięki temu możliwe...

Szybkie i pożywne śniadanie na słodko – poznaj mieszankę do naleśników

Naleśniki to doskonała propozycja na śniadanie. Zajadamy się naleśnikami na słodko z dżemem, czekoladą lub masłem orzechowym. Jak zrobić szybkie naleśniki, kiedy spieszymy się...

Chciałbyś zacząć surfować? Sprawdź co powinieneś wiedzieć

Kitesurfing w ciągu ostatnich kilku lat zyskał ogromną popularność. Coraz więcej osób decyduję się na tego typu aktywność wodną. Szerokie grono wielbicieli kitesurfing zawdzięcza...

Nie tylko notesy i długopisy. Oto najlepsze nietypowe gadżety reklamowe

Istnieje wiele popularnych oraz wykorzystywanych gadżetów reklamowych. Sukcesem do bycia zauważonym jest jednak oryginalność. W wielu hurtowniach gadżetów znajdziemy nietypowe rozwiązania, które są znacznie...

Będę grał w grę – tylko jaką?

O to jest często spotykany dylemat wśród graczy - wyboru jest od groma, a my mamy ograniczony czas, by zagrać w te jedną grę....

Podobne artykuły