L4 przez internet – jak to działa?

Zwolnienie lekarskie można dostać nie tylko podczas osobistej wizyty w gabinecie. Również wypisywane jest ono podczas konsultacji na odległość. W jaki sposób można otrzymać L4 przez internet? Sprawdzamy, jak wygląda procedura i ile wynoszą ceny usługi.

Jakie placówki medyczne wypisują L4 przez internet?

L4, czyli zwolnienie lekarskie, obecnie ZLA czy e-ZLA, ponieważ ma ono formę elektroniczną, jest wypisywane przez lekarza wtedy, gdy jego pacjent nie może podjąć pracy w danym okresie. Przyczyn może być wiele, od przeziębienia i grypy, przez poważniejsze schorzenia i urazy, a skończywszy na stanach po operacjach czy zabiegach, przykładowo może być to L4 na kręgosłup czy dolegliwości żołądkowe.

Zwolnienie lekarskie może wypisać praktycznie każdy lekarz – posiadający umowę z NFZ oraz pracujący prywatnie. Co więcej, konsultacja z medykiem wcale nie musi odbywać się osobiście, ponieważ można również wziąć w niej udział przez internet lub telefon.

W udzielaniu konsultacji medycznych na odległość specjalizują się głównie placówki prywatne, chociaż w dobie pandemii COVID-19 również prowadzą je państwowe placówki opieki zdrowotnej. W przypadku prywatnych ośrodków konsultacje są dostępne online i telefonicznie, natomiast państwowych telefonicznie.

Jak wygląda uzyskanie zwolnienia lekarskiego online?

Aby uzyskać zwolnienie lekarskie online, trzeba w pierwszej kolejności wybrać placówkę, która je wypisze. Aktualnie do dyspozycji jest wiele różnych placówek medycznych działających przez internet, które mogą zaoferować swoim pacjentom wsparcie na odległość. Warto je sprawdzić i zwrócić uwagę na dostępność konsultacji – często można skorzystać z nich nawet w ciągu godziny.

Następnie, aby skorzystać z usług lekarza przez internet, trzeba zarejestrować się na stronie placówki i wypełnić ankietę medyczną, podając w niej swoje dane i odczuwane objawy, schorzenia, zażywane leki.

Wybiera się również dogodny termin konsultacji medycznej, która może odbyć się jeszcze tego samego dnia. Konsultacja odbywa się przez komunikator online i ma formę wywiadu lekarskiego. W jego trakcie lekarz wypisuje potrzebne zwolnienie lekarskie i może również wypisać receptę na leki. Informacje o zwolnieniu przekazywane są do ZUS i pracodawcy natychmiast i nie ma potrzeby przekazywania żadnych dodatkowych dokumentów.

Ile kosztuje otrzymanie zwolnienia lekarskiego online?

Cena za zwolnienie lekarskie przez internet razem z konsultacją medyczną wynosi najczęściej od około 80 złotych do 150 złotych zależnie od placówki oraz od specjalizacji lekarza.

Dokładne ceny można znaleźć na stronach internetowych placówek medycznych, gdzie dostępne są również informacje o dostępnych terminach konsultacji z lekarzami.