kosa mechaniczna

Kosy mechaniczne – w jakich pracach się sprawdzają?

Kosy mechaniczne to narzędzia, które świetnie sprawdzają się jak alternatywa dla kosiarek albo jako dodatkowo pomoc w koszeniu trudno dostępnych miejsc. Wybierając taką maszynę, warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry, aby kupić jak najlepsze urządzenie. W jakich miejscach sprawdzą się takie kosy mechaniczne? Podpowiadamy.

Do czego służy i jak działa kosa mechaniczna?

Kosy mechaniczne w Krakowie są stosunkowo prostymi w budowie elektronarzędziami ogrodowymi, które zasilane są specjalnymi silnikami. Składają się bowiem z trzech podstawowych części: mechanizmy tnącego, który posiada głowicę z żyłką, tarczę lub nóż, określanego mianem szczotki, silnika oraz rękojeści. Tego typu urządzenia są produktami, które często wykorzystywane są na miejskich terenach zielonych przez służby odpowiedzialne za utrzymywanie porządku i czystości. Długie i ręczne kosiarki są bowiem bardzo wygodne w użyciu. To produkty, które stosują także osoby mieszkające w domach z ogrodem.

Pielęgnacja nawet fragmentu ziemi bywa często zajęciem wymagającym. Chociaż niewiele maszyn cechuje się bardzo dobrą wydajnością cięcia, nie docierają one do trudno dostępnych miejsc. Rozwiązanie w tej sytuacji stanowi dobra kosa mechaniczna, której mechanizm tnący jest w stanie dotrzeć do wąskich powierzchni. Za miejsca, które niełatwo skosić, uchodzą między innymi przestrzenie pod żywopłotem, krzakami czy grządkami.

Typy mechanizmów tnących w kosach mechanicznych

Zastanawiając się, jaką kosę wybrać, należy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry tych urządzeń. Kluczowym kryterium jest bowiem rodzaj mechanizmu tnącego, w jaki wyposażone zostało narzędzie. Te z nylonową żyłką są najpowszechniej wybieranymi przez konsumentów. Prosta konstrukcja sprzyja niższym cenom. Można wyróżnić aż trzy warianty tych urządzeń. Są to kosy ręczne, półautomatyczne oraz automatyczne.

W razie zerwania żyłki w kłosie z głowicą o mechanizmie ręcznym należy ją wysunąć i wymienić. Produkty półautomatyczne mają to ułatwienie, że linka sama wysuwa się po naciśnięciu przycisku. Opcja automatyczna polega z kolei na tym, że zerwana żyłka wysuwa się automatycznie na pożądaną długość. Jest to wybór tak samo ważny jak w przypadku innych elementów do pielęgnacji ogrodów. Przydadzą się bowiem nożyce do żywopłotów w Krakowie czy odpowiednie sekatory.