Drugi tydzień października był dla akcjonariuszu Jastrzębskiej Spółki Węglowej czarnym dniem – pierwszy raz lipca 2016 roku, wartość akcji spółki spadła poniżej 20 złotych. Obecnie ich wartość zaczyna wzrastać, głównie za sprawą wyników firmy za trzeci kwartał tego roku. To oznacza powrót na właściwe tory, czy jest to jedynie chwilowe ocieplenie klimatu wokół spółki?
Problemy węglowej spółki
Tak niski poziom cen za akcje spółki ostatni raz obserwowany był w okresie od grudnia 2014 do lipca 2016 roku, kiedy to ich wartość osiągnęła historycznie niski poziom – 8,66 złotych. Kolejne lata były dobrym okresem dla JSW, ponieważ udało się odwrócić trend, a za akcje spółki trzeba było płacić nawet 108 zł – rekord pojawił się na początku stycznia 2018 roku. Obecnie, ich wartość jest o około 80 procent niższa, ponieważ aktualna cena wynosi 21,50 złotych.
Przyczynami sporego spadku wartości akcji są problemu spółki, które dalej są pochodną kryzysu z przełomu 2015 i 2016 roku, kiedy JSW była w sytuacji krytycznej. Mimo że od tego czasu finanse spółki wystrzeliły w górę, to inwestorzy dalej niechętnie podchodzą do kwestii inwestowania w zakup akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Optymizmem nie napawają również dane za pierwsze półrocze 2019 roku. Wynika z nich, że
wyniki netto jest niższy o 49,6 procent niż w tym samym okresie 2018
EBIDTA – spadek o 34,3 procent,
produkcja węgla – spadek o 11,4 procent,
produkcja koksu – spadek o 8 procent.
Z tych danych jasno wynika, że cały rok 2019 zostanie zakończony na sporym minusie, co może odbić się na cenach akcji JSW w ostatnim kwartale.
Wycena akcji JSW – co na nią wpływa?
Mało optymistyczne dane finansowe nie są jedyną przyczyną spadających cen akcji spółki. Do obniżenia ich wartości przyczynia się również obserwowane na całym świecie spowolnienie gospodarcze, a także stopniowe odchodzenie od energii pozyskiwanej przy pomocy węgla. Szczególnie ta druga przyczyna sprawia, że inwestorzy mało przychylnie podchodzą do inwestowania w akcje JSW. Według branżowych ekspertów – w kolejnych latach, polityka klimatyczna Unii Europejskiej dalej będzie zmierzać w kierunku odnawialnych źródeł energii.
To spory problem dla spółek węglowych, które każdego roku emitują do atmosfery ogromne ilości CO₂. Zmiany w polityce klimatycznej krajów członkowskim mogą znacząco odbić się na popycie na węgiel, czy koks, których sprzedaż jest podstawowym źródłem dochodu JSW. Jak widać z danych za pierwsze półrocze 2019 obawy są całkiem słuszne – sprzedaż węgla spadła ponad 11%, a koksu o 8%.
Lepsze jutro czy czarne chmury – jaka jest przyszłość JSW?
Jak przekonują maklerzy i rynkowi analitycy, najbliższe miesiące mogą być dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej mocno optymistyczne. Osoby głoszące taki pogląd wskazują na korzystne wyniki za trzeci kwartał roku, gdzie można zauważyć rosnącą sprzedaż węgla. Wynika to przede wszystkim z podjętych przez zarząd działań operacyjnych oraz uruchomienia kolejnych ścian wydobywczych. Prognozowany kilkunastoprocentowy wzrost ilości sprzedawanego węgla powinien zostać pozytywnie odebrany przez giełdę.
Oznacza to, że akcje spółki mogą być w najbliższych miesiącach łakomym kąskiem dla inwestorów szukających ciekawych zakupów do swojego portfela. Warto zatem dokładnie obserwować rozwój wydarzeń na rynkach sprzedaży węgla na świecie, i w samej JSW. Skonsolidowany raport kwartalny za trzeci kwartał działalności Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma być opublikowany 21. listopada 2019 roku.