Produkty, nazywane aerozolami lub sprayami są niemal w każdym domu. Są to dezodoranty, kosmetyki czy inne artykułu kosmetyczne. Aerozole znajdują się także w kuchni, w apteczce czy w garaży. Jak metalowa puszka została napełniona danym produktem? Jak działa aerozol?
Jak napełnić spray?
Nabijanie spray składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem jest zaprojektowanie linii produkcyjnej. Sterownik ustala docelowe parametry ostatecznego produktu. Wszystko się odbywa zgodnie ze specyfikacja produktu. Przygotowane wcześniej metalowe pojemniki przemieszczają się po linii, na której po kolei są napełniane odpowiednimi płynem. Przy pomocy wieczka z rurka i zaworem są zamykane. Specjalne urządzenie zgrzewa brzegi puszki i wieczka, by pojemnik był w 100% szczelny. Nieszczelność może spowodować, że aerozol nie będzie działał tak, jak powinien. Następnie do puszki wtłaczany jest pod wysokim ciśnieniem tak zwany gaz nośny, niezbędny do tego, by możliwe było rozpylenie płynu pod postacią charakterystycznej mgiełki.
Ostatnim etapem jest montaż przycisku, za pomocą którego odbywa się rozpylanie aerozolu i naklejenie etykiety. Napełnianie spray odbywa się automatycznie. Oznacza to, że potrzebna jest linia produkcyjna.
Czym jest gaz nośny?
Gaz nośny to nic innego, jak gaz, za pomocą którego wyrzuca się zawartość pojemnika, puszki w postaci aerozolu. To jeden ze składników dezodorantów, a także innych kosmetyków czy leków w sprayu. Z linii produkcyjnej, na której odbywa się napełnianie aerozoli, skorzysta zarówno producent kremów, jak i producent dezodorantów czy innych kosmetyków. Jeszcze do niedawna w rolę nośnika w aerozolach pełniły freony. Jednak jego działanie jest szkodliwe dla warstwy ozonosfery, a tym samym przyczynia się do pogłębienie dziury ozonowej. Tym samym, w latach 90-tych, zakazano używania tego nośnika w aerozolach. Współcześnie w roli gazu nośnego używa się propanu. Jest to gaz łatwopalny. Dlatego też większość aerozoli posiada ostrzeżenie, by produktu nie używać w pobliżu otwartego ognia.