szkody komunikacyjne

Jak przebiega likwidacja szkód komunikacyjnych?

Wypadki drogowe, kolizje czy uszkodzenia pojazdów to niestety codzienność na polskich drogach. Dlatego też proces likwidacji szkód komunikacyjnych jest niezwykle ważny. Co zrobić w przypadku, gdy nasze auto zostanie uszkodzone? Jak przebiega proces likwidacji szkód komunikacyjnych? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Likwidacja szkód komunikacyjnych – od czego zacząć?

W momencie, gdy doszło do uszkodzenia pojazdu, należy skontaktować się z ubezpieczycielem i zgłosić zdarzenie. Następnie zostanie przeprowadzona wstępna ocena szkody. W przypadku drobnych uszkodzeń, które nie wymagają naprawy, wycena zostanie przeprowadzona telefonicznie. W przypadku poważniejszych uszkodzeń, ubezpieczyciel wyznaczy rzeczoznawcę, który dokona szczegółowej oceny szkody. Warto pamiętać, że pojawienie się rzeczoznawcy samochodowego w przypadku poważniejszych szkód jest standardową procedurą.

Po przeprowadzeniu oceny szkody zostanie wyznaczony warsztat, który dokona naprawy pojazdu. Należy pamiętać, że wybór warsztatu należy do nas jako klienta. Możemy zdecydować się na warsztat wskazany przez ubezpieczyciela lub wybrać własny. Należy jednak pamiętać, że koszt naprawy nie może przekroczyć wartości, którą ustalił rzeczoznawca samochodowy. Likwidacja szkód komunikacyjnych w Katowicach, jak i każdym innym mieście, może okazać się skomplikowana, dlatego warto dokładnie poznać przebieg tego procesu.

Jak wygląda wypłata odszkodowania?

Po dokonaniu naprawy pojazdu zostanie wyznaczona ostateczna wartość szkody. Na jej podstawie zostanie dokonana wypłata odszkodowania. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, np. co do wartości szkody, to wówczas ubezpieczyciel wyznaczy kolejnego rzeczoznawcę, który dokona dodatkowej oceny.

Likwidacja szkód komunikacyjnych to skomplikowany proces, który wymaga nie tylko sporej wiedzy, ale także cierpliwości. Warto pamiętać, że w przypadku poważniejszych uszkodzeń, takich jak wypadki drogowe, niezbędny jest rzeczoznawca samochodowy w Katowicach, który dokona szczegółowej oceny szkody. Dzięki temu mamy pewność, że nasze auto zostanie naprawione w sposób profesjonalny, a my otrzymamy odpowiednie odszkodowanie.