Najczęściej do wykańczania podłóg w mieszkaniach stosowane są panele. Są stosunkowo tanie i proste w montażu. Ich odporność na ścieranie jest stosunkowo wysoka, dlatego można je użytkować przez lata. Co ważne – nie musimy angażować specjalistycznej ekipy montażowej, aby móc cieszyć się panelami w naszym domu. Zdecydowanie poradzimy sobie z tym we własnym zakresie. Choć warto pamiętać, aby mieć drugą osobę do pomocy. Zatem jak położyć panele podłogowe?
Co jest potrzebne do układania paneli podłogowych?
Kiedy same panele podłogowe mamy już zakupione, warto zrobić rozeznanie w sprzęcie i materiałach jakie będą nam potrzebne do ich montażu. Przede wszystkim musimy się zaopatrzyć w dwa rodzaje podkładów pod panele. Pierwszy podkład stanowić będzie folia paroizolacyjna. Służy ona przede wszystkim od odpowiedniej izolacji przed wilgocią. Ma to szczególne znaczenie kiedy wykańczamy panelami podłogę na parterze w budynku nie podpiwniczonym. W pozostałych przypadkach często rezygnuje się ze stosowania tej właśnie folii. Natomiast absolutnie niezbędna będzie pianka polipropylenowa lub polietylenowa. Zapewnia ona izolację akustyczną. Panel wówczas nie leży bezpośrednio na twardym podłoży, ale na miękkiej piance. Nie ma wówczas problemu z nieprzyjemnym pogłosem. Musimy również zaopatrzyć się w listwy wykończeniowe.
Jakie narzędzie będą nam potrzebne do układania panel podłogowych? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w kliny dylatacyjne (niżej wyjaśniamy do czego służą). Potrzebne będą nam również młotek gumowy do dobijania paneli. Oczywiście nie możemy zapomnieć o gilotynie do cięcia paneli lub pilarce stołowej.
Jak położyć panele podłogowe?
Kiedy mamy już przygotowane wszelkie niezbędne materiały i narzędzie możemy przystąpić do meritum. Jak położyć panele podłogowe? W pierwszej kolejności na podłodze układamy warstwy izolacyjne. Panele kładziemy prostopadle do okien – czyli w stronę otworów okiennych panele ustawiamy krótszymi bokami. Układanie zaczynamy od ściany naprzeciw okien. Najpierw układamy cały pas paneli, a następnie doczepiamy na specjalne zatrzaski do paneli ułożonych wcześniej. Kiedy zauważymy jakieś niedociągnięcie, panele możemy dobić do siebie przy pomocy młotka gumowego. Ważne, aby zachować dystans między panelem a ścianą. Wykorzystamy do tego kliny dylatacyjne. Ten dystans jest bardzo ważny. Podłoga z paneli to bowiem tzw. podłoga pływająca. Zmienia ona nieznacznie swoją powierzchnię pod wpływem ciepłą i wilgoci. Dzięki zachowaniu odpowiedniego dystansu do ściany panele nie będą nam się spiętrzać i w ten sposób niszczyć.
Prace wykończeniowe
Kiedy całą podłogę mamy już wyłożoną panelami możemy przystąpić do prac wykończeniowych. Polegają one na montażu listw przypodłogowych. Możemy je zamontować na dwa sposoby – przewiercając je lub przyklejając do ściany. Jaki sposób wybierzmy to już zależy od naszych preferencji. Następne musimy wypełnić szpary między ścianą na listwą – powstają one kiedy ściana jest mocno nierówna. W tym celu możemy zastosować silikon.