basen ogrodowy

Jak ogrzać wodę w basenie stelażowym? Oto sprawdzone metody

Wielu właścicieli domów marzy o własnym basenie. Nie ma nic przyjemniejszego, niż po ciężkim dniu schłodzić się w basenie w ogrodzie. Niestety w polskim klimacie możliwość korzystania z zewnętrznych basenów jest mocno ograniczana przez pogodę. Jeżeli na zewnątrz temperatura sięga ledwie 20 stopni Celsjusza, kąpiel nie będzie zbyt przyjemna. Jak ogrzać wodę w basenie?

Elektryczny podgrzewacz wody – co trzeba o nim wiedzieć?

Dobrym rozwiązaniem dla niewielkich basenów jest użycie elektrycznego podgrzewacza wody. Ogrzewa on przepływającą w urządzeniu wodę za pomocą grzałki elektrycznej. Do działania wymaga jednak pompy filtrującej. Podgrzewacz można nastawić na kilka godzin pracy w nocy, a do rana woda będzie ciepła. Tego typu urządzenia powinny być dopasowane do wielkości zbiornika, ale także miejsca, w którym się znajduje oraz możliwości użytkownika, również finansowych, ponieważ koszty eksploatacji nagrzewnicy tego typu bywają wysokie. Ograniczyć te wydatki możemy wybierając basen stelażowy niewielkich rozmiarów – więcej o nich przeczytasz w tym tekście: https://mojabudowa.pl/artykul/119_baseny_stelazowe_na_maly_ogrodek__jakie_wybrac.htm.

Droższe modele wyposażone są w termostaty, pozwalające podgrzać wodę w basenie stelażowym według własnych preferencji, a także zabezpieczają urządzenie przed przegrzaniem.

Basenowe wymienniki ciepła

Innym sposobem na podgrzewanie wody w basenie są wymienniki ciepła. Takie sprzęty świetnie sprawdzą się także w całorocznych basenach. Temperatura wody jest utrzymywana na optymalnym poziomie przez załączenie wymiennika do pieca centralnego ogrzewania.

Zanim zapadnie decyzja o zakupie, należy skonsultować się z montażystą od ogrzewania odnośnie wydolności pieca. Wymienniki mogą działać niezależnie od prądu i warunków atmosferycznych. Działając w połączeniu z kotłem komputerowo sterowanym, umożliwiają niemalże przez cały rok kąpiele w ciepłej wodzie.

Mata solarna – jak działa?

Solarne nagrzewnice wody cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na niskie koszty eksploatacji. Są to maty albo płyty z tworzywa, które instaluje się na ziemi albo dachu. Pompa filtra basenu tłoczy wodę do kolektorów słonecznych, które ją ogrzewają, a następnie wraca ona do basenu.

Pompa ciepła – czy to dobry pomysł na podgrzewanie wody w basenie?

Podgrzewanie wody za pomocą pompy ciepła typu powietrze-woda jest dość popularne w ostatnim czasie. Pozwala ona w ekonomiczny sposób podgrzać basen zewnętrzny. Koszt podłączenia pompy do basenowej instalacji nie jest wysoki, a cena urządzeń w ostatnich latach stosunkowo spadła. Pompa ciepła największą sprawność uzyskuje przy temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza, a temperaturę wody osiągnąć można w granicach 28-35 stopni.

Jak najlepiej podgrzewać wodę w basenie?

Istnieje kilka sposobów na podgrzanie wody w basenie i można wybrać ten zgodny z indywidualnymi preferencjami. W przypadku chęci szybkiego i spontanicznego uzyskania ciepłej wody w basenie, najlepiej zastosować elektryczny podgrzewacz i jednocześnie pompę ciepła do taniego podtrzymania optymalnej temperatury wody.

W niektórych przypadkach wystarczające okazać się może zastosowanie samego podgrzewacza i zabezpieczenie basenu tzw. przykryciem solarnym. W innym przypadku wystarczająca może być pompa ciepła na cały sezon, a użycie grzałki konieczne może być tylko na początku i na końcu sezonu albo tuż przed spontaniczną zabawą dzieci.