sygnalizacja przeciwpozarowa

Jak działają systemy sygnalizacji pożaru?

Systemy sygnalizacji pożaru są sprzętami, które zawierają wiele różnego rodzaju urządzeń połączonych ze sobą czujnikami i nie tylko. W jaki sposób jednak działają w praktyce?

Systemy sygnalizacji pożaru – o czym mowa?

Systemy sygnalizacji pożaru to wiele potrzebnego każdej firmie sprzętu, który odpowiada za to, aby szybko wykryć oraz zasygnalizować pożar, gdy jest on dopiero w swojej początkowej fazie wzrostu. Wtedy każdy pracownik ma szansę sprawnie zareagować na powiadomienie ewakuacją.

Zabezpieczenie PPOŻ tworzą zaawansowany system, który połączony jest ze sobą tak, aby w razie zagrożenia szybko zareagować. Mowa tutaj o licznych systemach dźwiękowych oraz świetlnych. To właśnie one najszybciej są przechwytywane przez pracowników.

Systemy zazwyczaj połączone są również z urządzeniami, które zaprogramowane są tak, aby nie tylko ostrzegać, ale także reagować. Mogą one na przykład włączyć system gaszenia mgłą wodną wysokociśnieniową lub użyć gazu CO2.

Systemy sygnalizacji pożaru – dlaczego warto jest je mieć?

Takie systemy to obowiązkowy element wyposażenia każdej firmy, niezależnie od tego, do jakiej branży należy i czym się charakteryzuje. Biura, zakłady przemysłowe, sklepy, serwerownie – wszystkie te miejsca muszą mieć swój własny system PPOŻ.

Systemy mogą uratować zdrowie oraz życie osób, które w czasie pożaru znajdują się w budynku. Dzięki systemowi ostrzegania w porę mogą ewakuować się oraz wezwać profesjonalne wsparcie, które dalej poprowadzi akcją.

Systemy zawsze dobierane są indywidualnie do konkretnego budynku oraz specyfikacji pomieszczeń. Jeśli znajdują się w nich dokumenty oraz wiele sprzętu elektronicznego, to warto dobrać system stałych urządzeń gaśniczych gazowych.

Systemy sygnalizacji pożaru działają na zasadzie wykrycia oraz zasygnalizowania niebezpieczeństwa. Mogą również uruchomić sprzęty, które odpowiedzialne są za gaszenie źródła ognia lub udaremnienie mu dalszego rozprzestrzeniania się.