dieta dziecieca

Dieta dziecięca – o czym należy pamiętać?

Dziecko w wieku szkolnym rozwija się bardzo szybko i jego ciało do prawidłowego rozwoju potrzebuje zbilansowanej diety, która zapewni mu wszystkie składniki odżywcze. Skomponowanie takiej nie jest jednak tak proste. O czym pamiętać przy tym i czy warto zdecydować się na pomoc z zewnątrz?

Jak można zadbać o dietę dziecięcą?

Skomponowana samemu dieta dziecięca może być jak najbardziej odpowiednia dla naszego dziecka. Wymaga to jednak znajomości tego, jak powinna ona wyglądać, a także dbania o to, by jej składniki zapewniały dziecku wszystkie mikroskładniki i makroskładniki, których potrzebuje do rozwoju. Dlatego czasem przydatna może być pomoc z zewnątrz.

Pomocą z zewnątrz może być na przykład plan żywieniowy skonstruowany przez wykwalifikowanego dietetyka, czy też dieta pudełkowa w Katowicach, która nie wymaga żadnego przygotowania poza ewentualnym przygotowaniem i jest dostarczana każdego dnia o poranku, więc można też oszczędzić w ten sposób wiele czasu na gotowaniu.

O czym należy pamiętać przy konstruowaniu diety dziecięcej?

Przy odpowiednim komponowaniu diety dziecięcej trzeba pamiętać przede wszystkim o wartościach odżywczych, czyli trzech rzeczach. Mowa tu o kaloryczności, makroskładnikach oraz mikroskładnikach. Najczęściej uważa się, że ciało dziecka do rozwoju potrzebuje 2100 kcal dziennie w wypadku dziewczynek i 2350 kcal, gdy mówimy o chłopcach. W ten sposób dziecko będzie utrzymywało odpowiednią wagę. Kalorie można oczywiście zwiększyć, jeśli dziecko na przykład uprawia sport i w ten sposób jego zapotrzebowanie kaloryczne jest większe.

Makroskładniki wyróżniamy trzy. Są to kolejno węglowodany, tłuszcze oraz białka. Taka kolejność w wypadku dzieci wskazuje czego jest najwięcej, a czego najmniej. W dietach dla dorosłych może się to różnić. Najczęściej uważa się, iż odpowiednia ilość węglowodanów to od 50 do 70% kalorii, tłuszczy od 20 do 35% kalorii, a białek wynosi około 15% wszystkich spożytych przez dziecko kalorii. Ważne są też mikroskładniki takie jak minerały, witaminy oraz błonnik.