Coraz więcej pracowników ze Wschodu chce pracować w Polsce

Jak donoszą media, coraz więcej cudzoziemców chce podjąć pracę na terenie Polski. Tylko w pierwszym półroczu tego roku padł rekord zezwoleń, które zostały wydane na pracę obcokrajowców w naszym kraju. Systematycznie zwiększa się również liczba pracowników ze Wschodu planujących pozostać w Polsce na stałe.

Pracownicy ze Wschodu w Polsce w 2019 roku

Media donoszą o rekordowej liczbie pozwoleń na pracę, która została wydana w pierwszym półroczu 2019 roku. Pracownicy ze Wschodu otrzymali 217,3 tys. pozwoleń i było to o 1/5 więcej zezwoleń w porównaniu do ubiegłego roku. Tak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W dalszym ciągu największą grupę cudzoziemców w Polsce stanowią pracownicy z Ukrainy. To właśnie oni otrzymali w pierwszym półroczu tego roku aż 3/4 wszystkich zezwoleń na wykonywanie pracy. Liczba ta wzrosła aż o 27% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Polska dla pracowników ze Wschodu, w tym dla pracowników z Ukrainy w dalszym ciągu jest atrakcyjnym rynkiem pracy – wielu Ukraińców chce tu pracować i zostać na dłużej, a nawet na stałe.

Zobacz także: http://www.tech-serwis.pl/outsourcing-procesow-efekty-i-korzysci/

Korzyści z zatrudniania pracowników z Ukrainy

Ukraińscy pracownicy posiadają wiele zalet, dzięki którym w polskich przedsiębiorstwach pojawiają się w coraz większej liczbie. Polscy przedsiębiorcy chcą zatrudniać pracowników z Ukrainy, ponieważ są oni bardzo pracowici, a do tego niezwykle solidni i rzetelnie podchodzą do powierzanych im obowiązków. Pracownicy z Ukrainy wypełniają luki w zatrudnieniu, które starają się załatać polscy pracodawcy. Ukraińcy są chętni do pracy i mają bardzo dużą motywację. Są mobilni oraz dyspozycyjni, a z racji tego, że do Polski przyjeżdżają w celach zarobkowych, nie sprawiają kłopotów, jeśli czekają ich delegacje oraz częste zmiany miejsca pracy, czy też nadgodziny. Ponadto Ukraińcy bardzo szybko adoptują się w nowym środowisku m.in. dzięki dużym podobieństwom kulturowym oraz językowym między Polską a Ukrainą.

Szukasz pracowników z Ukrainy? Odwiedź: https://bisar.pl/jak-zatrudnic-ukrainca/

W jakich branżach jest największe zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu?

Jeszcze do niedawna pracownicy ze Wschodu stanowili wyłącznie siłę roboczą, dlatego też najczęściej wykonywali prace fizyczne, do których brakowało chętnych rąk do pracy ze strony Polaków. W dalszym ciągu na polskim rynku pracy potrzebni są pracownicy fizyczni m.in. do produkcji, przetwórstwa oraz budownictwa, a także w branży logistycznej i turystycznej. Coraz częściej jednak pracownicy z Ukrainy uczą się języka polskiego i znajdują zatrudnienie jako specjaliści w zawodach, w których potrzebna jest wiedza, kwalifikacje i odpowiednie doświadczenie. Znajomość języka polskiego znacznie ułatwia ich asymilację w kraju. Dlatego też wielu z nich decyduje się pozostać na terenie Polski dłużej, jednocześnie umacniając naszą narodową gospodarkę.

Artykuł powstał we współpracy z Bisar.pl