Okna HST

Co to są okna HST i co je wyróżnia

Właściciele domów jednorodzinnych cenią sobie wygodę oraz praktyczne rozwiązania. Nie bez znaczenia są również produkty, które będą prezentować się imponująco. Takim rozwiązaniem będą na pewno okna HST, które umożliwią stworzenie dużych przeszkleń. Okna HST mają wiele zalet i różnią się od tradycyjnych okien pod wieloma względami. W artykule opowiemy, czym są okna HST oraz co wyróżnia je spośród innych produktów dostępnych na rynku. Warto wspomnieć, że to coraz częściej wybierane modele, które pozwolą stworzyć salon lub jadalnię otwarte na ogród.

Czym są okna HST?

Rozwiązanie składa się najczęściej ze skrzydła przesuwnego i skrzydła stałego, które są ustawione równolegle wobec siebie. Otwarcie okna następuje dzięki przesunięciu skrzydła ruchomego po specjalnej szynie umieszczonej w podłodze. Producenci zamontowali tam rolki umożliwiające płynną pracę nawet bardzo dużych skrzydeł okiennych. Dzięki specjalnym okuciom okna może otwierać każdy domownik z użyciem bardzo małej siły. W oknach HST możemy uzyskać powierzchnię okna do 14 metrów, co jest bardzo imponującą wielkością. Mimo dużych przeszkleń będą one zapewniać izolacyjność. Okna HST do domu to bardzo wygodne rozwiązanie.

Szczelne i ciepłe

Okna HST to dokładnie przemyślane i zaprojektowane rozwiązanie. Szczelność okien zapewnią specjalnie zintegrowane uszczelki. Przestrzeń pomiędzy poruszającymi się skrzydłami w pozycji zamkniętej to zasługa układu nakładających się na siebie zaczepów wyposażonych w uszczelki przylgowe. Wykorzystywane są także specjalistyczne okucia okienne gwarantujące swobodne przesuwanie skrzydeł okiennych względem siebie. Warto także wspomnieć, że zmiany w konstrukcji kształtowników pozwolą poprawić przenikalność termiczną zestawień profili. Okna HST są więc skuteczną barierą przed ucieczką ciepła.

Łatwa obsługa

Idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących komfortowe rozwiązania są okna w systemie HST. Duże przeszklone powierzchnie mogą kojarzyć się wielu osobom z trudem obsługi i ciężarem. Okazuje się jednak, że projektanci okien przemyśleli wszystko i zastosowanie specjalnych ram w pełni odciąży użytkowników okien. Obsługą okien może się zatem zająć praktycznie każdy domownik przy użyciu minimalnej siły. Wystarczy przekręcić klamkę w dół, a skrzydło uniesie się o kilka milimetrów. Nastąpi wtedy zwolnienie docisku uszczelek i możliwość swobodnego przesunięcia skrzydła ruchomego.

Aranżacja przestrzeni

Okna HST są najczęściej wykorzystywane w salonie lub jadalni, które łączą się z ogrodem. Można śmiało stwierdzić, że uzyskamy wówczas pomieszczenie otwarte na ogród. Okna te mają także duży wpływ na kształtowanie powierzchni mieszkalnej i użytkowej w domu. Będąc alternatywą dla klasycznych drzwi balkonowych, nie wejdą bardzo głęboko w przestrzeń mieszkalną. Oznacza to znacznie większe możliwości aranżacji przestrzeni wokół okna oraz maksymalne wykorzystanie powierzchni salonu czy jadalni. Domownicy uzyskają więc więcej swobody podczas dysponowania powierzchnią domu.

Bogata oferta

Producenci udostępniają bogatą ofertę okien HST, mimo tego, że rozwiązanie jest bardzo młodym pomysłem. Znajdziemy okna w różnej gamie kolorystycznej. Stolarkę okienną możemy wówczas dopasować do konkretnych elementów budowlanych w domu lub jego fasadzie. Warto podkreślić, że okna mogą występować w co najmniej kilku wersjach i układach skrzydeł nieotwieranych. Duża różnorodność konstrukcji jest jedną z największych zalet tego rodzaju okien. Okna możemy dopasować także do oczekiwań dotyczących parametrów cieplnych. Wybierając profile i części progowe, stworzymy okna o różnorodnej izolacyjności.