badanie oczu

Badanie wzroku – co warto o nim wiedzieć?

Badanie wzroku to rutynowa kontrola, dzięki której będziemy jednak w stanie namierzyć ewentualne problemy z naszym widzeniem. Co jednak warto wiedzieć o tego typu badaniom?

Badanie wzroku – czym się charakteryzuje?

Dbanie o swoje ciało jest niezwykle ważne. Dobrze naoliwiona maszyna bez jakichkolwiek awarii działa o wiele lepiej i sprawia, że wszystko inne działa o wiele lepiej. Tak samo jest z naszym ciałem – jego odpowiednia sprawność wpływa nie tylko na jakość życia, ale również na psychikę, co zostało nieraz udowodnione. Jeżeli chodzi zaś o aspekty, na których najczęściej zwraca się w obecnych czasach uwagę, bez wątpienia warto wspomnieć o oczach. Codziennie narażone są bowiem na spore obciążenia z uwagi na otaczające nas ekrany, a w przypadku pracy przy komputerze ich przemęczenie jest naprawdę częstym przypadkiem. To właśnie dlatego odpowiednie i regularne badanie wzroku w Otwocku jest aż tak istotne – szybkie wyłapanie wady nie tylko pomoże nam wyhamować pogarszanie się naszego widzenia, ale w niektórych przypadkach nawet i jej cofnięcie! Najczęściej badanie wzroku polega na sprawdzeniu ostrości wzroku z pomocą maszyn optycznych, sprawdzenia pola widzenia oraz widzenia barw, a także przedniego i tylnego odcinka oka. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pełnego obrazu stanu oczu pacjenta.

Specyfika badania wzroku – co ile powinno być ono wykonywane?

Wiemy już, czym tak właściwie jest badanie wzroku. Pochylmy się więc teraz nad tym, kiedy tak właściwie powinniśmy udawać się do gabinetu okulistycznego na tego typu kontrolę? Najczęściej zależy to oczywiście od naszego stanu zdrowia oraz wieku. Przyjmuje się, że dzieci powinny stawiać się na badanie wzroku mniej więcej raz na rok, zaś dorośli – raz na dwa lata. Po przekroczeniu 60. roku życia zaleca się zaś badanie wzroku raz na rok, zaś w przypadku posiadania wady – raz na sześć-dwanaście miesięcy. Dodatkowo w przypadku zauważenia jakichkolwiek problemów z widzeniem nie powinniśmy zwlekać w kwestii wizyty u okulisty.