sprzet sportowy

Wyposażenie szatni sportowych – czego nie może w nich zabraknąć?

Każda szanująca się siłownia, klub fitness, czy szkoła baletowa dysponuje pomieszczeniem wyposażonym w lustra gimnastyczne. I nie jest to spowodowane wyłącznie walorami estetycznymi takiego rozwiązania, chociaż i ten argument nie jest bez znaczenia. Przeznaczeniem luster gimnastycznych jest przede wszystkim umożliwienie osobom ćwiczącym ciągłej kontroli poprawności postawy czy precyzji wykonywanych ruchów.

Lustra gimnastyczne – ich podział i zastosowanie

Lustra gimnastyczne stanowiące wyposażenie obiektów sportowych dzielimy na dwie główne grupy:

  • Lustra gładkie, stosowane w siłowniach, klubach fitness, szkołach tańca,, salach baletowych itp.

  • Lustra z naniesioną siatką posturograficzną, najczęściej stosowane w salach gimnastyki korekcyjnej i salach rehabilitacyjnych.

Inną możliwością podziału jest sposób ich montażu:

  • Wolnostojące z podstawą na kołkach umożliwiających ich przemieszczanie.

  • Zawieszane na drabinkach do gimnastyki korekcyjnej.

  • Naścienne. Najbardziej popularne i funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające na swobodną aranżację pomieszczenia i kontrolę wzrokową całej grupy ćwiczących.

Wspomnieć należy o jeszcze jednym rozwiązaniu stanowiącym wyposażenie sal gimnastycznych i sal baletowych, a mianowicie o lustrach gimnastycznych z poręczą. Jest to rozwiązanie pozwalające na wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń stojąc bezpośrednio przy lustrze.

Jak to jest zrobione – czyli budowa i montaż luster gimnastycznych

Lustra gimnastyczne wykonywane są ze szkła o grubości 4mm. Po maszynowym oszlifowaniu krawędzi lustro przyklejane jest do płyty meblowej. Oba elementy tworzą moduł o wymiarach 2x1m i są gotowe do montażu na ścianie. Zaletą takiej budowy jest możliwość szybkiej wymiany uszkodzonego elementu. Istnieje możliwość wykonania modułu o innych wymiarach.

Wszystkie lustra gimnastyczne wykonane są z zachowaniem normy PN-EN 913:2008, a modułowa budowa pozwala na montaż nie tylko w profesjonalnych obiektach sportowych, ale również w domowych siłowniach.