Każda szanująca się siłownia, klub fitness, czy szkoła baletowa dysponuje pomieszczeniem wyposażonym w lustra gimnastyczne. I nie jest to spowodowane wyłącznie walorami estetycznymi takiego rozwiązania, chociaż i ten argument nie jest bez znaczenia. Przeznaczeniem luster gimnastycznych jest przede wszystkim umożliwienie osobom ćwiczącym ciągłej kontroli poprawności postawy czy precyzji wykonywanych ruchów.
Lustra gimnastyczne – ich podział i zastosowanie
Lustra gimnastyczne stanowiące wyposażenie obiektów sportowych dzielimy na dwie główne grupy:
-
Lustra gładkie, stosowane w siłowniach, klubach fitness, szkołach tańca,, salach baletowych itp.
-
Lustra z naniesioną siatką posturograficzną, najczęściej stosowane w salach gimnastyki korekcyjnej i salach rehabilitacyjnych.
Inną możliwością podziału jest sposób ich montażu:
-
Wolnostojące z podstawą na kołkach umożliwiających ich przemieszczanie.
-
Zawieszane na drabinkach do gimnastyki korekcyjnej.
-
Naścienne. Najbardziej popularne i funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające na swobodną aranżację pomieszczenia i kontrolę wzrokową całej grupy ćwiczących.
Wspomnieć należy o jeszcze jednym rozwiązaniu stanowiącym wyposażenie sal gimnastycznych i sal baletowych, a mianowicie o lustrach gimnastycznych z poręczą. Jest to rozwiązanie pozwalające na wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń stojąc bezpośrednio przy lustrze.
Jak to jest zrobione – czyli budowa i montaż luster gimnastycznych
Lustra gimnastyczne wykonywane są ze szkła o grubości 4mm. Po maszynowym oszlifowaniu krawędzi lustro przyklejane jest do płyty meblowej. Oba elementy tworzą moduł o wymiarach 2x1m i są gotowe do montażu na ścianie. Zaletą takiej budowy jest możliwość szybkiej wymiany uszkodzonego elementu. Istnieje możliwość wykonania modułu o innych wymiarach.
Wszystkie lustra gimnastyczne wykonane są z zachowaniem normy PN-EN 913:2008, a modułowa budowa pozwala na montaż nie tylko w profesjonalnych obiektach sportowych, ale również w domowych siłowniach.